Búrky sa rútia na Česko. Varovanie pred tornádami odvolali. Ráno sa búrky doženú aj na Slovensko

Peter Minárik

Vlna intenzívnych búrok aktuálne postupuje z Nemecka nad Česko. Počas nočných hodín sa preženú silné búrky viacerými oblasťami Česka a v ranných hodinách dorazia aj na naše územie. Riziko tornád sa však značne zmenšilo.

Ďalší rozsiahly búrkový systém sa ženie cez našu oblasť. Intenzívne búrky sa stále presúvajú cez Nemecko, no práve v týchto chvíľach sa búrky dostávajú do susedného Česka. Preženú sa najmä západným Českom do Poľska, kde sa stočia a zmenia smer nad naše územie.

Padajú 5 cm krúpy

Rozsiahla búrková činnosť sa počas dnešného dňa vyskytuje na viacerých miestach Nemecka, kde počas búrok zaznamenávajú intenzívne zrážky a silný nárazový vietor. Najsilnejšie búrky zasiahli mesto Kessel, kde padali až 5 cm krúpy.

krúpy, ktoré padali v Nemecku, zdroj: Bild
krúpy, ktoré padali v Nemecku, zdroj: Bild

Detekcia bleskov zaznamenala extrémne množstvo bleskov. Do 21:00 ich udrelo už viac ako 200 000, pričom pre nami je ďalšia búrlivá noc.

Rozsiahly búrkový systém prináša výdatné lejaky, ktoré zaplavujú cesty a suterény. Hasiči po celom Nemecku majú plné ruky práce s odčerpávaním vody zo zaplavených ciest a pivníc.

Okrem výdatných zrážok však škody spôsobuje aj vietor. Meteorológovia namerali najsilnejšie nárazy vetra o sile až 140 km/h. Vietor lámal stromy ako zápalky.