Búrky sa už začali na Slovensku tvoriť. Silné búrky zasiahnu našu oblasť a ku nám môžu doraziť ráno

27.06.2022 o 13:40 - Peter Minárik

Teploty už na Slovensku vystrelili nad hranicu +30 °C, no začali sa objavovať už aj prvé búrky a to predovšetkým v oblasti hôr. Popoludní ich môže byť viac, no pozornosť ohľadom búrok sa sústredí inde. V našej oblasti sa dnes vyskytnú veľmi silné búrky.

Slnko začalo rozpaľovať naše územie, no vo veľmi teplom vzduchu sa už začali tvoriť aj prvé búrky. Tých bude v nadchádzajúcich hodinách oveľa viac.

Na Slovensku sa však našťastie tie najsilnejšie búrky nateraz neočakávajú, no búrkový systém, ktorý dnes poriadne potrápi okolité krajiny dorazí čiastočne aj na naše územie a svojim okrajom zachytí západné Slovensko.

Dnes v Európe silné búrky

Zatiaľ čo u nás si užívame slnečné a teplé počasie o ktoré sa stará rozsiahla tlaková výš, tak v susedných západných krajinách dnes bude mimoriadne búrlivo. Hnať sa tu totiž bude rozsiahly búrkový systém.

Tento rozsiahly búrkový systém by sa mal začať vytvárať vo večerných hodinách a dominantný bude predovšetkým počas nasledujúcej noci, kedy desiatky tisíc bleskov rozžiaria oblohu predovšetkým nad Nemeckom, nad Rakúskom a nad Českom. Sformovaný búrkový systém bude mimoriadne silný.

Pred dnešnými búrkami platia výstrahy v mnohých krajinách. Svoje varovanie vydala aj meteorologická služba Estofex, ktorá dokonca pre nemecko-rakúske pohraničie vydala varovanie až najvyššieho 3. stupňa.

očakávaná búrky podľa služby Estofex
očakávaná búrky podľa služby Estofex

3. stupeň je vydaný predovšetkým pred možnosťou veľmi silných nárazov vetra, ktoré môžu spôsobovať škody a produkciou veľmi veľkých krúp. Tie by mohli spôsobovať supercely, ktoré by sa mali vytvoriť na úpätí Álp.

Búrkový systém poputuje k Slovensku

Búrky začnú gradovať predovšetkým po západe Slnka. Dominantné tak budú predovšetkým v noci. Postupne bude riziko superciel klesať, ale hrozí vytvorenie útvarov ako bow echo, ktoré môžu prinášať nárazy vetra cez 25 m/s a silné zrážky.

Tento rozsiahly búrkový systém sa bude presúvať z Nemecka smerom nad Rakúsko a Česko a v ranných hodinách ďalej smerom do Poľska.

Panuje naďalej veľká neistota zo skutočného stavu, no najaktuálnejšie výstupy numerických modelov odhadujú, že búrkový systém by čiastočne mohol zachytiť aj Slovensko.

Búrky hrozia na našom území zajtra ráno po východe Slnka a ovplyvniť by mali počasie predovšetkým na západnom Slovensku. Viac podrobností prinesieme vo večerných hodinách.