Dnešné búrky prechádzajú od ranných hodín naprieč Slovenskom. Sú sprevádzané krupobitím, silným vetrom, ale aj intenzívnymi zrážkami. Búrky priniesli aj zaujímavý úkaz. O čo ide?
Tretia augustová sobota sa od ranných hodín niesla v búrlivom duchu. Prvé búrky sa začali tvoriť južne od Bratislavy až postupne postupovali na stredné Slovensko.
Popoludní búrky nabrali na sile a spôsobovali aj škody ako napríklad polámané stromy na cestách, ale aj zaplavené cesty či záhrady.
Búrky nevystrájali len u nás, ale aj u v susednom Rakúsku. Po intenzívnej búrke sa Viedeň ocitla pod vodou. Autá doslova plávali vo vode. Išlo o rekordné zrážky.
V dôsledku intenzívnych zrážok sú vydané výstrahy pred stúpajúcimi vodnými tokmi. SHMÚ vydal hydrologické výstrahy prvého stupňa pred prívalovými povodňami.
Objavil sa jav aj taký, ktorý nebezpečný nie je, hoci vzniká pri silných búrkach. Z okolia Liptovského Mikuláša z obce Huty nám čitateľ poslal fotografiu oblakov typu mammatus. Tie na oblohe nevidíme až tak často, sú však veľmi pôsobivé. Zaujímavé mammaty sa objavili aj v meste Senica, ktoré leží na Záhorí.
Oblaky mammatus sú krásne aj desivé zároveň. Sú to oblaky, ktoré vznikajú hlavne pri silných búrkach a lejakoch. Ich názov pochádza z latinského slova mamma, čo v preklade znamená prsia, vemeno.
Ich výskyt sa ale spája už s neskorším štádiom búrok a preto sa dajú pozorovať hlavne po búrkach, pri ich rozpade.
Mammaty vznikajú pod kovadlinou mohutných búrkových oblakov typu cumulonimbus. Kovadlina obsahuje veľké množstvo vodných kvapiek a ľadových častíc a ako búrka slabne, dochádza v nej aj k vertikálnym pohybom.
Zrážky tak klesajú nižšie do suchšieho vzduchu a vyparujú sa. Takto sa zároveň ochladzuje okolitý vzduch, ktorý padá rýchlejšie a za sebou nesie okolitý oblak. Tak vzniknú typické bubliny v oblakoch, mammaty.
Búrkovú činnosť sledujeme aj naďalej ONLINE v našom textovom prenose, ktorý nájdete TU.