Búrky už postupujú nad Slovenskom. Supercela mieri cez Považie

20.06.2022 o 21:42 - Peter Minárik

Búrkový systém už z Moravy dorazil aj na naše územie. Prvé búrky sa prehnali Záhorím a ďalšie sa vytvárajú na severozápadnom Slovensku. S búrkami treba počítať najmä počas prvej polovice noci.

Po horúcom dni, ktorý na naše územie priniesol teploty šplhajúce sa až k hranici +35 °C prichádza výrazná zmena v podobe studeného frontu na ktorom sa tvoria búrky.

Intenzívne búrky sa už počas dnešného dňa tvorili nad Českom. Krajinu zasiahli hneď dve búrkové vlny. Búrky prinášali krúpy a silný vietor, ktorý dokonca páchal aj škody.

Pre nás najzaujímavejšie búrky sa začali vytvárať nad Moravou v podvečerných a večerných hodinách. Južnou Moravou sa dokonca hnala supercela, ktorá bola mimoriadne fotogenická. Takto ju zachytili kúsok od našich hraníc v rovnakých oblastiach, ktoré takto takmer pred rokom zničilo tornádo.

foto: Markéta Tichá
foto: Markéta Tichá

Búrky sa formujú do nevýraznej línie a na tejto línii sa tvoria aj silnejšie jadrá búrok. Búrky teraz postupujú nad Slovensko.

Supercela na Považí

Búrková línia sa aktuálne tiahne z oblasti Neziderského jazera cez Záhorie a Považie až smerom k Trenčínu. Táto línia postupuje ďalej smerom k juhovýchodu.

V nadchádzajúcich minútach treba počítať s tým, že pri príchode búrok, ktoré zasiahnu napríklad Bratislavu, Trnavu, či ďalšie mestá na západnom Slovensku zosilnie vietor.

Na samotnej línii sa však formujú silnejšie jadrá. Aktuálne najnebezpečnejšia búrka prešla Považím a teraz mieri nad Hornú Nitriu. Do oblasti Považia priniesla supercelu.

Supercela nad Považím, foto: Peter Vondra
Supercela nad Považím, foto: Peter Vondra

Zaujímavé na tejto supercele je, že vznikla ešte nad Českom a už prešla cez 600 km. Je teda mimoriadne výrazná. Pri jej postupe treba počítať so zosilnením vetra a s možnosťou krúp. Ďalšie fotografie tejto supercely nájdete v galérii.