Búrky, vietor, lejak a aj mrazy. Pozrite si, čo nás už čoskoro čaká na MAPE

Peter Minárik
  • Dnes máme pred sebou posledný stabilný deň a zajtra dorazí na Slovensko studený front s výraznou zmenou počasia
  • Ten prinesie výrazné zrážky a pomerne intenzívne búrky, ktoré sa budú vyskytovať až do utorkového rána
  • Zrážky prinesú na Slovensko 30 až 60 mm zrážok a konečne zmiernia sucho
  • V utorok sa rozfúka veľmi silný vietor a od severozápadu sa nad Slovensko prepadne studený vzduch, ktorý prinesie mrazy

Už o pár hodín čaká Slovensko výrazná zmena počasia, ktorá prinesie búrky, vietor a lejak. Najpozitívnejšou správou je, že nás čakajú výdatnejšie zrážky.

Okrem nich však zažijeme aj výrazné ochladenie a silný vietor.

Počasie na Slovensku sa v nadchádzajúcich hodinách výrazne zmení. Ovplyvňovať nás začne frontálny systém, na ktorom sa prehĺbi tlaková níž postupujúca z Nemecka smerom do Poľska.

To so sebou prinesie veľa zrážok, búrky, ochladenie a veľmi silný vietor. Konečne sa dočkáme výraznejších zrážok, po ktorých príde citeľné ochladenie a vpád chladnejšieho vzduchu.

BÚRKY udrú na mnohých miestach

Prvé zrážky sa začnú vyskytovať na západnom Slovensku v pondelok okolo 7:00, no spočiatku pôjde najmä o dážď, a to približne do 12.00. Búrky ešte nečakáme a najskôr bude najmä na západnom a na strednom Slovensku pršať.

ako vidieť na mape, tak do poludnia bude najmä pršať a to predovšetkým na západnom a na strednom Slovensku
ako vidieť na mape, tak do poludnia bude najmä pršať a to predovšetkým na západnom a na strednom Slovensku
 

Až v pondelok popoludní sa začnú v južných regiónoch Slovenska, predovšetkým v Banskobystrickom a Košickom kraji, tvoriť búrky.

v pondelok popoludní sa na juhu a východe očakávajú početné búrky
v pondelok popoludní sa na juhu a východe očakávajú početné búrky

V ďalších hodinách, po 14:00, sa začne búrková činnosť vytvárať na mnohých miestach západného, južného a východného Slovenska. Búrky však zasiahnu aj sever krajiny.

búrky sa očakávajú aj v pondelok večer a v noci na utorok
búrky sa očakávajú aj v pondelok večer a v noci na utorok

Na to, aby búrky vznikli, potrebujú dostatok energie, čo pekne ukazuje mapa potenciálnej energie CAPE.

 

Ako vidieť na očakávanej mape búrok, v pondelok je najvyššia pravdepodobnosť búrok na celom západnom Slovensku, v Banskobystrickom kraji a na celom východnom Slovensku.

mapa energie CAPE naznačuje, v ktorých oblastiach sú búrky najpravdepodobnejšie
mapa energie CAPE naznačuje, v ktorých oblastiach sú búrky najpravdepodobnejšie

Aktuálne je najnižšia pravdepodobnosť výskytu búrok v Žilinskom kraji a na západe Prešovského kraja.

 

Očakáva sa, že búrky budú sprevádzané predovšetkým zosilneným dažďom a ojedinele sa môžu vyskytnúť aj menšie krúpy.

Búrková aktivita môže na východe Slovenska pretrvávať až do utorkového rána.

VIETOR sa postupne rozfúka až na silu orkánu

V pondelok začne postupne silnieť aj vietor. Najskôr nás čaká južný vietor, ktorý bude silný predovšetkým na horách, kde môžu poryvy dosahovať rýchlosť víchrice.

mapa vetra v pondelok počas dňa naznačuje, že najveternejšie bude na horách
mapa vetra v pondelok počas dňa naznačuje, že najveternejšie bude na horách
 

V pondelok večer vietor dočasne zoslabne, no v noci z pondelka na utorok sa začne meniť z južného na severozápadný a postupne zosilnie na celom území.

V utorok nás čaká mimoriadne veterný deň. Nárazy vetra budú v nižších polohách dosahovať rýchlosť až 70 km/h a na horách môže vietor dosiahnuť silu orkánu, čo vidieť aj na mape vetra.

očakávané nárazy vetra v utorok na poludnie
očakávané nárazy vetra v utorok na poludnie

TEPLOTY sa prepadnú

Zmena počasia prinesie na naše územie aj výrazné ochladenie.

 

Ešte v nedeľu sa maximálne teploty dostanú až na +25 °C, no v pondelok budú takéto vysoké teploty už len na juhovýchode Slovenska. Na zvyšku územia očakávame teploty od +15 °C do +22 °C.

V utorok k nám od severozápadu vpadne veľmi chladný vzduch, čo prinesie výrazné ochladenie. Maximálne teploty sa budú pohybovať len od +10 °C do +16 °C, čo je oproti nedeli pokles približne o desať stupňov Celzia.

rozdiel utorkových teplôt oproti pondelku, teda ochladenie o °C
rozdiel utorkových teplôt oproti pondelku, teda ochladenie o °C
 

 

DÁŽĎ konečne zaleje Slovensko

Asi najpozitívnejšou správou je to, že Slovensko konečne čakajú výdatnejšie zrážky.

Tie prídu už v pondelok ráno, pričom intenzívnejšie budú v pondelok popoludní a večer, keď sa očakávajú aj búrky.

Výdatné zrážky sa očakávajú prakticky na celom našom území, no ich presné rozloženie je zatiaľ ešte neisté. Viac o tom, v ktorých okresoch spadne najviac zrážok, sa dočítate na ďalšej strane >>>

Pokračovanie na ďalšej strane
Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
26 °C / 3 °C
Viktória
Zajtra
Búrky
23 °C / 8 °C
Blažena
Utorok
Skoro jasno, prehánky
17 °C / 2 °C
Pankrác
Streda
Skoro jasno
19 °C / -1 °C
Servác
Štvrtok
Skoro jasno
21 °C / 1 °C
Bonifác
Piatok
Polooblačno
22 °C / 3 °C
Žofia
Stiahnite si našu novú aplikáciu o počasí Stiahnuť Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe
Reklama MediaAd