FOTO: Búrky začali naberať na intenzite. Voda zaplavuje centrum Banskej Bystrice

24.05.2023 o 16:53 - Zuzana Macháčová

Naše územie je stále pod vplyvom studeného frontu, ktorý prináša intenzívne búrky. Búrková činnosť je sprevádzaná prudkými lejakmi, čo sa naplno prejavilo aj v Banskej Bystrici, kde voda zaplavuje viaceré ulice centra. 

FOTO: Búrky začali naberať na intenzite. Voda zaplavuje centrum Banskej Bystrice
Foto: Benji Ijneb/Dopravný servis Banskobystrického kraja

Aktuálne sa Slovenskom začali hnať intenzívne búrky, ktoré začali spôsobovať problémy. Prvé búrky sa začali na našom území tvoriť popoludní a prvé blesky udreli nad pohraničím v okrese Snina.

Búrky sa neskôr tvorili na severovýchodne od obce Hostovice a juhozápadne od Bardejova. Búrková činnosť sa však presunula aj na stredné Slovensko, kde je sprevádzaná intenzívnymi zrážkami.

Ulice pod vodou 

Metropolou stredného Slovenska, Banskou Bystricou, sa prehnala veľmi silná búrka, ktorá spôsobila problémy. Cesty v centre Banskej Bystrice zaplavila voda z prívalových zrážok. Búrlivo bolo v meste aj počas včerajšieho dňa, takže pôda už bola dostatočne nasýtená a nezvládla nápor ďalšieho množstva vody. 

V dôsledku nahromadenia vody na ceste museli uzavrieť cestu od kruhového objazdu smerom na Radvaň. Do Radvane sa dá dostať obchádzkou na Úsvit alebo obchvatom. 

Autá sa pohybujú veľmi pomaly

Autá vo vode takmer stoja, pohybujú sa veľmi pomaly. Pred Huštákom sa tvoria rozsiahle kolóny, preto treba byť trpezliví a jazdiť maximálne opatrne. Pri takomto množstve vody hrozí aj nebezpečný aquaplaning.

Cesty sú zaplavené aj pod Okresným úradom, kde to je veľmi ťažko prejazdné. Za 1 hodinu napršalo až 50 mm zrážok podľa amatérskych zrážkomerných staníc.

Búrky sa naďalej tvoria aj na východe Slovenska. Taktiež aj východne od Levíc sa tvoria intenzívnejšie búrky, kde je zaznamenaný úhrn zrážok až 40 mm z neďalekej súkromnej stanice v Sebechleboch. 

Zatiaľ sa na našom území zablýskalo až 347-krát. Vývoj búrok na našom území môžete naďalej s nami sledovať v našom ONLINE prenose. 

Reklama MediaAd