Búrlivo je v mnohých oblastiach Európy

Búrlivo je v mnohých oblastiach Európy
Peter Minárik

Búrky sa počas dnešného dňa nevyskytujú len na našom území, ale hneď v niekoľkých krajinách Európy, pričom počet bleskov presahuje niekoľko tisíc. Naďalej pritom hrozia búrky aj u nás.

Studený front začal ovplyvňovať počasie na našom území a prináša so sebou silnejší nárazový vietor, no zároveň aj početné búrky. Tie podnecuje výrazný teplotný kontrast. Pred samotným studeným frontom stúpali teploty v Európe až nad +20 °C, no aktuálne sa nad náš kontinent začína tlačiť veľmi studený vzduch od severozápadu.

Táto vzduchová hmota je nielen studená, ale aj vlhká a vplyvom toho sa tvoria početné búrky. Zatiaľ čo u nás sa stretávame aktuálne so slabšími frontálnymi búrkami, tak v západnej a v strednej Európe sa vyskytujú početné prehánky.

 

Ako vidieť aj na aktuálnych bleskových dátach, tak početné búrky sa vyskytujú najmä v Nemecku, v Belgicku, v Holandsku a vo Francúzsku. Výrazne sa však blýska aj nad Alpami, či nad Poľskom.

aktuálna blesková aktivita nad Európou
aktuálna blesková aktivita nad Európou, zdroj: Blitzortung

Búrky v Európe vyprodukovali už okolo 20 000 bleskov a do večera tento počet ešte vzrastie.

To, čo sa teraz deje napríklad v Nemecku, kde sa vyskytujú početné prehánky sa zajtra dostane aj ku nám. Nedeľa bude veľmi premenlivá s početnými prehánkami, ktoré môžu byť aj bleskovo aktívne.

 

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 10 °C
Vilma
Zajtra
Polooblačno
23 °C / 8 °C
Ferdinand
Piatok
Dážď
23 °C / 7 °C
Petronela
Sobota
Dážď
25 °C / 6 °C
Žaneta
Nedeľa
Búrky
28 °C / 11 °C
Xénia
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 10 °C
Karolína
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd