Čaká nás prvé nebeské divadlo roka 2023. Dnes v noci vyvrcholí meteorický roj Kvadrantídy

Dominik Cenkner

Už dnes v noci na stredu 4. januára nastane vrchol prvého meteorického divadla roka 2023. Do svojho vrcholu sa dostane meteorický roj Kvadrantídy.

Už túto noc z 3. na 4. januára bude vrcholiť meteorický roj Kvadrantídy. Kým pred rokom boli podmienky na jeho pozorovanie celkom priaznivé, dnes to až tak veselé nebude.

Roj totiž bude rušiť Mesiac. Ten sa totiž v noci z piatka na sobotu 7. januára dostane do splnu.

Kvadrantídy sa dajú pozorovať v období od 1. do 10. januára. V maxime pri ideálnych podmienkach možno vidieť až desiatky meteorov.

Krátko o meteorickom roji Kvadrantídy

Radiant Kvadrantid sa nachádza na pomedzí súhvezdia Pastiera a Draka. Tam bývalo súhvezdie Murársky kvadrant, podľa ktorého roj získal svoje meno. Medzinárodná astronomická únia však toto súhvezdie zrušila v roku 1922.

Kvadrantídy patria medzi najsilnejšie meteorické roje roka, majú frekvenciu okolo 110 meteorov za hodinu. Materským telesom Kvadrantid je pravdepodobne fragment teraz už neexistujúcej kométy. V roku 1490 spôsobila meteorický dážď pozorovaný z čínskeho mesta Čching-jang, ktorý zrejme súvisel s jej zánikom.

Aktuálne počasie

V prvej polovici noci budú najlepšie podmienky na pozorovanie na juhu západného Slovenska. Bude tam totiž najmenej oblačnosti. 

Postupne však oblačnosť bude pribúdať. Avšak pre zmenu sa dočkajú na severovýchode krajiny, kde sa budú mraky trhať.

So svojimi úlovkami sa môžete pochváliť

Na záver len pripomíname, že ak sa vám podarí zachytiť, či už vo forme fotografie alebo videa, niečo zaujímavé s počasím či astronómiou, určite nám to pošlite.

Môžete tak urobiť napr. prostredníctvom tohto odkazu.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
30 °C / 12 °C
Ján
Zajtra
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Streda
Prehánky, búrky
31 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
29 °C / 12 °C
Ladislav
Piatok
Búrky
29 °C / 12 °C
Beáta
Sobota
Dážď
24 °C / 11 °C
Peter
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd