Časť Slovenska zasypal sneh. Situácia je kritická najmä na cestách

Dominik Cenkner

Dnes sa časť stredného, severného a východného Slovenska zobudila do bieleho rána. Sneženie už od nočných hodín komplikuje dopravu na viacerých úsekoch. Počas dňa by sa situácia veľmi zlepšiť nemala.

Počasie u nás aj dnes ovplyvňuje zvlnený studený front. Ten je spojený s oblasťou nižšieho tlaku vzduchu, ktorá sa tiahne z Barentsovho mora až nad Balkán.

Už od nočných hodín počasie na našom území ovplyvňovalo rozsiahle zrážkové pole, ktoré malo dominantný vplyv na vývoj počasia až do rána. Vďaka nemu sme sa dočkali pomerne výdatných zrážok, ktoré sa postupne menili na sneženie, a to aj v nižších nadmorských výškach.

Sneženie komplikovalo dopravu už v noci

Nepriaznivé počasie komplikovalo dopravu na viacerých miestach už na prelome utorka a stredy. Polícia upozorňovala predovšetkým na situáciu v Žilinskom kraji.

Sneh však pribúdal aj na ďalších miestach a časom museli pre nákladnú dopravu nad 10 metrov uzavrieť aj horský priechod Donovaly.

Situácia na Donovaloch začala byť kritická ešte v nočných hodinách, zdroj: Peťo Peco
Situácia na Donovaloch začala byť kritická ešte v nočných hodinách, zdroj: Peťo Peco

Ráno sa situácia ešte zhoršila

Do rána napadlo najmä na severe v niektorých oblastiach aj okolo 10 cm čerstvého snehu. Vodiči na cestách sa preto musia obrniť poriadnou dávkou opatrnosti a trpezlivosti.

Neupravené cesty hlásia vodiči v Banskej Štiavnici a okolí, medzi Pliešovcami a Senohradom, medzi Telgártom a Šumiacom, na horskom priechode Huty, kde si treba dať pozor aj na poľadovicu. Ďalej sú to úseky medzi Vitanovou a Zubercom a medzi Hniezdnym a Kamienkou, kde taktiež vodiči hlásia aj poľadovicu. Tá sa vyskytuje aj na ceste medzi Kežmarkom a Popradom.

Donovaly sú stále pre kamiónovú dopravu nad 10 m uzavreté. Na skrížený kamión kvôli neupraveným cestám si treba dať pozor pred Jánovcami v smere zo Spišského Štvrtka.

Zima sa u nás zdrží

Kto by čakal, že pôjde len o slabý záchvev zimy, môže ostať sklamaný. Tá sa totiž nad našim územím ešte niekoľko dní zdrží.

Situácia by sa mala zlepšovať až počas víkendu. Viac sa dozviete, ak si kliknete na našu Predpoveď.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
31 °C / 15 °C
Kamila
Zajtra
Jasno
33 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd