Časť USA a Kanady sa pripravuje na vyčíňanie hurikánu Lee. Priniesť má nárazový vietor, výpadky prúdu a vysoké vlny

16.09.2023 o 09:02 - Dominik Cenkner

Na Ameriku mieri ďalší hurikán. Tentokrát dostal meno Lee a udrieť by mal v časti USA, ale najmä Kanady.

Časť USA a Kanady sa pripravuje na vyčíňanie hurikánu Lee. Priniesť má nárazový vietor, výpadky prúdu a vysoké vlny
Pohľad na hurikán Lee zo satelitu, zdroj: NOAA/Getty Images

Podľa meteorológov zasiahne Lee časti Nového Anglicka a Atlantickej Kanady. Silný dážď by mohol vyvolať ojedinelé záplavy a nárazový vietor by mohol vyradiť niektoré obce z prevádzky, zatiaľ čo vysoký príboj by mohol spôsobiť záplavy na pobreží.

„Už v priebehu piatka sme pozorovali priamy vplyv na juhovýchodnej časti Nového Anglicka. V noci na sobotu sa rozšíri na sever až do štátu Maine,“ povedal v piatok riaditeľ Národného centra pre hurikány Michael Brennan.

Lee je tak veľký, že jeho vietor s rýchlosťou tropickej búrky (do 119 km/h) siaha viac ako 482 km od jeho centra. To je ďaleko za hranicou „predpovedného kužeľa“ Národného centra pre hurikány, ktorý označuje, kam by sa centrum hurikánu mohlo dostať.

Očakávaná trasa hurikánu Lee, zdroj: cnn.com
Očakávaná trasa hurikánu Lee, zdroj: cnn.com

Lee prinesie najmä silný vietor

„Takže aj keď sa očakáva, že centrum zostane mimo pobrežia juhovýchodnej časti Nového Anglicka, tieto vetry s tropickou búrkou sa presunú do miest (v Massachusetts), ako sú Cape Cod, Martha's Vineyard, Nantucket. Potom sa rozšíria na sever pozdĺž pobrežia Nového Anglicka a až do Atlantickej Kanady v noci na dnes a začiatkom soboty,“ povedal Brennan.

Vietor pri hurikáne Lee môže spôsobiť výpadky elektriny a ojedinelé záplavy. A to najmä v oblastiach, kde je pôda už nasýtená nedávnymi dažďami.

„V Novom Anglicku je na stromoch ešte stále lístie. Je tam mokrá pôda. Takže môže dôjsť k poškodeniu stromov a výpadkom elektrickej energie,“ povedal Brennan. 

Na pobreží sú možné záplavy až do výšky jedného metra nad úrovňou terénu, ak sa Leeho búrková vlna bude zhodovať s prílivom od Long Island Sound na sever cez Maine, dodal Brennan.

Reklama MediaAd