Teplota svetového oceánu bola počas tohtoročného apríla jednou z najvyšších v histórii. Francúzsky inštitút Mercator Ocean zaznamenal, že priemerná teplota Stredozemného mora sa vyšplhala na 17 °C. Teplejšie more zrejme ocenia turisti, ale spájajú sa s ním aj extrémne zmeny počasia, ktoré ovplyvnia celú Európu.
„Apríl 2025 bol druhým najteplejším v histórii meraní svetového oceánu a v Stredozemnom mori,“ uviedla francúzska inštitúcia Mercator Ocean, ktorá pravidelne vydáva správy, v ktorých monitoruje teplotu morí po celom svete.
Teplé Stredozemné more síce ocenia mnohí dovolenkári, avšak tento jav je veľmi nebezpečný a môže aj tento rok spôsobiť extrémne počasie v celej Európe.
Otepľujúce sa Stredomorie je ale nebezpečné pre celú Európu. V tejto oblasti podľa organizácie Ocean Care prebiehajú zmeny klímy rýchlejšie a intenzívnejšie ako v iných častiach sveta. Nedochádza tu k veľkému miešaniu vody s väčším a chladnejším Atlantickým oceánom a to tiež prispieva k zvyšovaniu teploty.
Kvôli vyššej teplote dochádza k väčšiemu odparovaniu, čím sa voda v Stredozemnom mori stáva slanšou. Tá potom znova zadržiava viac tepla a tento kolotoč sa opakuje.
Tieto zmeny potom majú vplyv na počasie po celej Európe a môžu viesť až k extrémnym javom, ako sú medikány, s ktorými prichádzajú prívalové zrážky alebo silný vietor. Povodne, ktoré v septembri 2024 zasiahli Slovensko, ale aj Česko či Rakúsko, vznikli vplyvom vyšších teplôt v Stredomorí. Častejšie sa môžu vyskytovať aj veľké vlny horúčav.
Francúzsky inštitút Mercator Ocean ďalej upozorňuje, že priemerná teplota morskej hladiny bola počas prvých mesiacov tohto roka nadpriemerná v troch štvrtinách svetového oceánu. Viac ako desatina oceánu mala priemernú teplotu vyššiu aspoň o 1 °C.
Otepľovanie zásadne ovplyvňuje morský ekosystém. V dôsledku vyšších teplôt hromadne vymierajú pôvodné živočíšne druhy a ich miesto preberajú invázne druhy. Tým dochádza k narušeniu prirodzeného potravinového reťazca a taktiež k zníženiu úlovkov rýb.