Celodenným mrazom je koniec. Čaká nás oteplenie

Ľubomír Franko
Po silných mrazoch a návrate celodenných hmiel nás čaká oteplenie. Teploty vystúpia aj nad +10°C

Po prechodnom ochladení a inverznom počasí začiatkom februára sa dočkáme oteplenia. To bude mierne, no s príjemnými teplotami. Počas nasledujúcich dní sa dočkajú slnečných lúčov aj oblasti, kde sa dlhodobo udržiavala nízka oblačnosť. 

Teplý vzduch sa k nám dostane od západu

Oteplenie nebude rázne, ale otepľovať sa bude postupne. Maximálne denné teploty sa aktuálne pohybujú v rozmedzí od +6 do +8°C, no počas nasledujúceho týždňa pôjdu čoraz vyššie. Do oblasti strednej Európy začal prúdiť už počas včerajšieho dňa teplý vzduch od juhozápadu. Ten nezasiahol priamo naše územie, ale presúval sa cez západnú Európu ďalej na sever. Počas nasledujúcich dní bude nad strednou Európou mohutnieť tlaková výš. Po jej zadnej strane sa začne pomaly dostávať teplejší vzduch aj ku nám. 

ANIMÁCIA: Vývoj teploty v hladine 850 hPa a stredy tlakových útvarov

Otepľovať sa bude postupne

Prílev teplého vzduchu od západu nebude jediným zdrojom otepľovania. Keďže sa inverzná vrstva na viacerých miestach narušila alebo úplne zmizla, slnečných lúčov postupne pribudne. Slnko tak bude ohrievať aj zem, najvýraznejšie tam, kde sa už nevyskytuje snehová pokrývka. Jasné až polojasné počasie začne dnešným dňom a zotrvať by malo až minimálne do konca pracovného týždňa.


Denné teploty vystupujú v týchto dňoch na +6 až +8°C, chladnejšie je na severe, kde teploty dosahovali zväčša do +4°C. Denné maximá postupne narastú a do konca týždňa by mali byť stabilné. Najteplejšie bude na západe krajiny, kde v najteplejších oblastiach vystúpi teplota aj nad +10°C. Stredné Slovensko sa bude pohybovať v rozmedzí +3 až +6°C a najchladnejšie bude na východe. Denné maximá by tam mali dosahovať zväčša do +5°C. Oteplenie príde aj na hory. Vo výške 1500 metrov vystúpi teplota v strede týždňa na +5°C.
Začiatkom týždňa nás čakajú aj chladné noci. Pri utíšení vetra klesne teplota v mrazových dolinách a kotlinách so snehovou pokrývkou aj pod -10°C. Nočné mrazy sa zmiernia až v druhej polovici týždňa.

Pred nami je tak relatívne teplý týždeň s veľkým množstvom slnečných lúčov. Zmena v počasí sa očakáva až cez víkend, kedy sa na našom území opäť vyskytnú zrážky. Zatiaľ by nemali byť výrazné, no ich predpoveď budeme upresňovať. Čo sa týka teplôt, tak výrazné ochladenie sa nečrtá. V prípade zrážok sa tak sneženie bude vyskytovať najmä na horách.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
30 °C / 12 °C
Ján
Zajtra
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Streda
Prehánky, búrky
31 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
29 °C / 12 °C
Ladislav
Piatok
Búrky
29 °C / 12 °C
Beáta
Sobota
Dážď
24 °C / 11 °C
Peter
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd