Vydali sme červené varovanie pred snehovou fujavicou, ktorá prinesie výraznú tvorbu snehových jazykov a závejov. Teploty totiž klesajú pod nulu a sneh tak už nie je mokrý, ale suchý, čo výrazne zhorší podmienky.
Počasie na Slovensku ovplyvňuje druhá vlna sneženia, ktorá prináša sneh aj do východnej časti stredného Slovenska. Tu je však sneženie zatiaľ slabé a tak by to malo aj zostať.
Dážď sa mení na sneženie aj v oblasti južného Slovenska a prvé snehové vločky poletujú aj na juhozápadnom Slovensku. V týchto oblastiach nebezpečenstvo nehrozí, no to sa netýka východného Slovenska, kde sa podmienky z hodiny na hodinu zhoršujú.
Na základe aktuálneho vývoja bude k zhoršovaniu situácie na východe Slovenska dochádzať až do ranných hodín. Až potom sa začne situácia upokojovať.
V dôsledku klesajúcej teploty je už sneh, ktorý padá v oblasti východného Slovenska čoraz viac prachový. Tým menej sadá a silný vietor, ktorý sa v oblasti vyskytuje, ho víri.
Sneženie naberá na sile a okrem toho silnie aj vietor, ktorý v Košickom kraji dosahuje nárazy s rýchlosťou 20 až 25 km/h. Keďže v najbližších minútach budú prekonané kritériá najvyššieho stupňa pre snehovú fujavicu: viac ako 15 cm snehu a nárazy nad 20 m/s, tak sme vydali červené varovanie.
To sa týka okresov Gelnica, Košice-okolie a Vranov nad Topľou. V týchto oblastiach môže byť snehová fujavica taká silná, že osoby a vozidlá môžu stratiť orientáciu a sneh môže zasypať cesty, ktoré sa môžu pod vrstvou snehu stratiť.
V ďalších okresoch na Spiši, Šariši a na severovýchode bude vietor o čosi slabší. Tam sme vydali oranžový stupeň.
S tvorbou snehových jazykov však počítajte prakticky na celom východnom Slovensku, s výnimkou krajného východu, kde ešte nesneží.