Českí meteorológovia idú vypustiť špeciálnu sondu. Chcú zmapovať dnešné búrky

Českí meteorológovia idú vypustiť špeciálnu sondu. Chcú zmapovať dnešné búrky
Veronika Salayová

Dnes sa v oblasti meteorológie udeje niečo významné − naši českí susedia idú o pár hodín vypustiť špeciálnu sondu, ktorá bude efektívne mapovať poveternostnú situáciu v našej oblasti.  

Dnes o 17.00 a 20.00 hod. sa vypustí špeciálna aerologická sonda, ktorá prezradí viac o aktuálnom stave atmosféry a prispeje k možnému objasneniu výstrah a ďalšiemu štúdiu takýchto situácií, informujú českí meteorológovia z ČHMÚ

Ide o sondu, ktorá stúpa nahor a meria rýchlosť a smer vetra, vlhkosť a teplotu vzduchu. Aj na Slovensku takéto aerologické sondy mame, napríklad v Poprade-Gánovce. Táto aerologická sondáž sa štandardne vypúšťa o 00:00 a 12:00 UTC.

Zo zozbieraných dát sa následne vytvárajú aerologické diagramy, ktoré nám detailne ukážu profil atmosféry, z čoho následne vieme vyhodnotiť potenciál a riziko búrok.

Načasovanie je ideálne

Našim susedom sa navyše toto vypustenie sondy akurát hodí, pretože už dnes hneď po vypustení môže táto sonda podať informácie o večerných intenzívnych búrkach, ktoré Česko dnes zasiahnu. 

V našej oblasti nemeckí, rakúski aj českí meteorológovia zvyšujú stupne výstrahy, a to v Nemecku a Rakúsku na 3. stupeň a takmer na celom území Česka platí 2. stupeň výstrahy. Tieto výstrahy sa však môžu ešte priebežne zvýšiť, keďže všetko nasvedčuje tomu, že dnešné búrky budú naozaj silné a nebezpečné. 

 

 

 


Dnes opäť dynamika praje vzniku supercelárnych búrok, ktoré môžu priniesť ničivé krupobitie s ľadovými guľami do 5 cm, a dokonca hrozia dnes aj tornáda. Sprevádzať ich môže vietor s nárazmi okolo 100 km/h a krátkodobý prívalový dážď s celkovým úhrnom do 40 mm. 

Je možné aj derecho

ČHMÚ informuje, že sa nedá dnes vylúčiť ani možnosť, že tento systém bude hodnotený ako tzv. derecho. Derecho je veterný jav, ktorý prinášajú väčšie a kompaktnejšie búrkové systémy, ktoré existujú dlhšiu dobu a dokážu zasiahnuť územie niekoľkých štátov v rozsahu stoviek kilometrov.

 


 Aby sme mohli hovoriť o derechu, tak je nutné, aby škody spôsobené vetrom boli početné na mnohých miestach, aby nárazy vetra presahovali rýchlosť 25 m/s a zasiahli oblasť v dĺžke najmenej 400 km.

 
Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
18 °C / 0 °C
Františka
Zajtra
Skoro jasno
18 °C / 1 °C
Branislav
Streda
Jasno
19 °C / 0 °C
Angela
Štvrtok
Skoro jasno, búrky
17 °C / 1 °C
Gregor
Piatok
Skoro jasno, prehánky
17 °C / 1 °C
Vlastimil
Sobota
Skoro jasno
17 °C / 0 °C
Matilda
Stiahnite si našu novú aplikáciu o počasí Stiahnuť Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe
Reklama MediaAd