Česko sužuje kalamita. Ľudia sú bez elektriny. Večer príde sneženie aj ku nám

Dominik Cenkner

V susednej Českej republike naďalej bojujú s nepriaznivým počasím. Najmä na východe krajiny spôsobilo husté sneženie množstvo problémov, a to najmä v doprave.

Sneženie, ale aj poľadovica. Česko už od nočných hodín bojuje s počasím. Prvé informácie sme vám priniesli už ráno, ale aj teraz popoludní je situácia na viacerých miestach kritická.

Najhoršie to ráno vyzeralo na diaľnici D1, ktorú blokoval smerom na Prahu kamión. Kvôli tomu sa tam tvorili niekoľko kilometrové kolóny. Premávku sa už podarilo obnoviť. 

„Dopravná situácia na diaľnici D1 sa výrazne zlepšila, diaľnica do Prahy je prejazdná bez obmedzení, ale na úseku do Brna musia policajti budiť niektorých vodičov kamiónov, aby sa súpravy opäť rozbehli,“ uviedla krajská policajná hovorkyňa Dana Čírtková. Diaľnica by podľa nej mala byť prejazdná v oboch smeroch bez komplikácií.

Komplikácie v doprave na výjazde z Brna na sever. Auta dopoludnia stáli v dlhej kolóne, zdroj: Radim Strachoň
Komplikácie v doprave na výjazde z Brna na sever. Auta dopoludnia stáli v dlhej kolóne, zdroj: Radim Strachoň

Podľa polície boli najväčšie dopravné problémy na Třebíčsku a čiastočne aj na Žďársku, kde napadlo najviac snehu. Tomu zodpovedá aj počet nehôd v týchto okresoch.

„V kraji sme od rána zaznamenali asi tri desiatky dopravných nehôd, niektoré z nich však vodiči riešili prostredníctvom svojich poisťovní a vypísaním euroformulára. Všetky nehody sa zatiaľ zaobišli bez vážnejších zranení,“ informovala Čírtková. „Apelujeme na všetkých vodičov, aby boli pri jazde mimoriadne opatrní, pretože cesty sú pokryté snehom a sú prejazdné so zvýšenou opatrnosťou,“ dodala.

V dôsledku sneženia a neprejazdnej cesty v Poľsku bol v piatok ráno pre všetku dopravu uzavretý hraničný priechod do Poľska v Náchode - Bělovsi. Krátko pred 12:00 bola premávka obnovená, polícia o tom informovala na Twitteri.

Množstvo domácností bez prúdu

Spoločnosť ČEZ doposiaľ zaznamenala osem porúch na vedení vysokého napätia. Z tohto dôvodu je bez prúdu okolo 2 400 domácností. 

Najviac z nich je v Moravskoslezkom a Zlínskom kraji. Konkrétne na Frýdecko-Místecku a Vsetínsku. Ďalšie poruchy sú hlásené taktiež z Plzeňského a Královohradeckého kraja.

Množstvo snehu spôsobilo problémy aj v Brne. Takto to vyzeralo na ulici Kotlářská, zdroj: Oldřich Haluza
Množstvo snehu spôsobilo problémy aj v Brne. Takto to vyzeralo na ulici Kotlářská, zdroj: Oldřich Haluza

Komplikácie na železniciach

Situácia na železniciach, ktorú ráno skomplikovalo husté sneženie, sa dopoludnia upokojila. Na viacerých miestach však vlaky stále meškajú a niektoré vlaky sa kvôli snehu aj pokazili. Železničná správa vyslala do terénu všetky svoje zimné pracovné čaty, aby odstránili sneh z výhybiek a nástupíšť.

Najväčšou komplikáciou bolo zastavenie dopravy na východe krajiny na železničnom koridore na Slovensko, kde ráno spadol strom na trať medzi Mostami u Jablunkova a Čadcou. České dráhy tam zaviedli náhradné autobusy. Okolo 10:00 začali vlaky opäť premávať, ale nabrali veľké meškanie.

Problémy sú aj v Olomouckom kraji. Na trati 290 medzi stanicami Bohuňovice a Šumperk je obmedzená doprava z dôvodu poľadovice na trakčnom vedení. Prevádzka vlakov elektrickej trakcie je zastavená, spoje sú teraz zabezpečované motorovými vlakmi.

Na železničnú trať medzi stanicami Červenka - Litovel spadol strom a prevádzka je momentálne zastavená, informovala hovorkyňa ČD Vanda Rajnochová.