Cez Arktídu prešla loď bez pomoci ľadoborca

Ľubomír Franko

Kedysi dávno bolo preplávať cez vody Arktídy obrovskou výzvou. Klimatické zmeny a nová technológia však postupom času umožnili veci, o ktorých by sa nám ani nesnívalo. Ruský tanker preplával z Nórska do Južnej Kórei cez Arktídu len za 19 dní, čo je až o 30% rýchlejšie ako keby išiel cez klasickú cestu, cez Suezský prieplav. 

V minulosti sa cez Arktídu, cez ruskú oblasť dalo preplávať len od leta do jesene, aj to len za pomoci ľadoborcov, ktoré sa plavili pred tankerom. Tento nový tanker však má jeden ľadoborec v sebe zabudovaný. Tento tanker totiž dokáže preraziť ľad o hrúbke až 1,2 metra. Neustále zmenšovanie hrúbky ľadu tak umožnilo využiť túto technológiu.

Zatiaľčo v minulosti sa dalo cez Arktídu preplávať len počas leta a jesene, táto loď bude môcť plávať z prístavu Sabetta, na polostrove Yamal smerom na západ počas celého roka a smerom na východ od júla do decembra.

Ľadová pokrývka sa v Arktíde topí dvojnásobne rýchlejšie ako kdekoľvek na Zemi. Tento fakt tak momentálne znepokojuje ochrancov prírody, ktorí sa obávajú, že zvýšená lodná preprava v oblasti môže definitívne zničiť už tak krehký ekosystém.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Zajtra
Prehánky, búrky
26 °C / 10 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
27 °C / 8 °C
Ferdinand
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd