Chaos na Jadranskom mori. Zosuvy pôdy, záplavy a uväznení vodiči

Chaos na Jadranskom mori. Zosuvy pôdy, záplavy a uväznení vodiči

Silné prívalové dažde zasiahli severovýchodné Taliansko a spôsobil chaos na cestách, záplavy a menšie zosuvy pôdy. Úrady varujú, že ďalšie búrky môžu situáciu ešte zhoršiť.

Silný lejak, ktorý sa v utorok večer prehnal severovýchodným Talianskom, spôsobil v meste Terst rozsiahly chaos. V priebehu niekoľkých hodín ochromil dopravu, vyvolal záplavy a dokonca spôsobil aj menšie zosuvy pôdy. Hasiči mali plné ruky práce – do rána zaznamenali vyše 60 zásahov.

Vodiči uväznení v autách

Najkritickejšia situácia nastala na zatopených uliciach, kde viacerí vodiči uviazli vo svojich autách. Voda miestami vytlačila poklopy kanalizácie, čo ešte viac komplikovalo prejazd a vytváralo nebezpečné pasce. Obyvatelia hlásili aj zatopené pivnice a garáže, z ktorých museli hasiči odčerpávať vodu.

Podľa hasičského zboru v Terste bola situácia natoľko vážna, že si vyžiadala aj posily z neďalekého mesta Gorizia. Spolupracovali na evakuáciách, poskytli pomoc zraneným osobám a zabezpečili ohrozené oblasti. Na viacerých miestach došlo aj k menším zosuvom pôdy a pádu stromov, ktoré blokovali cesty.

Foto di TriestePrima.it
Foto di TriestePrima.it

Zverejnené nočné zábery ukazujú hasičov, ako sa brodia po kolená vo vode a pomáhajú uviaznutým obyvateľom. Mnohé zásahy sa odohrávali priamo v uliciach najviac postihnutých štvrtí mesta.

 

 

 


Školy a úrady zatvorené

Miestna samospráva v stredu ráno rozhodla o zatvorení škôl a úradov, keďže viaceré budovy ostali nefunkčné pre rozsiahle škody spôsobené záplavami.

Úrady zároveň vyzvali obyvateľov, aby v prípade nepotrebného cestovania zostali doma, pretože ďalšie prehánky môžu situáciu ešte zhoršiť.

Meteorológovia varujú, že región severovýchodného Jadranu môže v nasledujúcich dňoch zasiahnuť ďalší front so silnými búrkami. Ak by sa naplnili tieto predpovede, už teraz oslabená infraštruktúra v Terste by mohla čeliť novým problémom. Úrady preto pripravujú preventívne opatrenia, aby sa podobná situácia neopakovala v takom rozsahu.

 

Ďalší výstražný signál

Silné lejaky, aké zasiahli Terst, sa v posledných rokoch v oblasti Jadranu objavujú čoraz častejšie. Klimatológovia pripomínajú, že intenzívne prívalové dažde sú dôsledkom meniacej sa klímy a predstavujú čoraz väčšie riziko najmä pre pobrežné mestá.

Miestne úrady už avizovali, že budú monitorovať stabilitu svahov v okolí mesta a preveria funkčnosť kanalizačnej siete, ktorá nápor vody v utorok večer nezvládla.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
14 °C / 1 °C
Irma
Zajtra
Jasno
13 °C / -1 °C
Leopold
Nedeľa
Oblačno
13 °C / 0 °C
Agnesa
Pondelok
Dážď
8 °C / 0 °C
Klaudia
Utorok
Zamračené
9 °C / -1 °C
Eugen
Streda
Dážď so snehom
6 °C / -2 °C
Alžbeta
Stiahnite si našu novú aplikáciu o počasí Stiahnuť Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe
Reklama MediaAd