V kalendári sa opäť objavili známe mená – Pankrác, Servác a Bonifác. Tzv. traja zamrznutí sú každoročne spájaní s návratom chladnejšieho počasia počas mája. Tento rok sa ich príchod niesol v tradičnom duchu – nočné teploty poklesli pod bod mrazu a na horách sa objavil aj sneh. Kým záhradkári po celom Slovensku chránia svoje úrody, botanická záhrada v Tatrách víta chlad s nadšením.
Chladné počasie sa na Slovensku začalo s koncom prvého májového víkendu a prakticky pokračuje až doteraz. V pondelok 12. mája, už meniny oslavoval Pankrác, v utorok, teda dnes, Servác a zajtra Bonifác.
Táto trojica svojej povesti neostane nič dlžná. Ako naznačuje naša predpoveď počasia, aj naďalej bude pretrvávať riziko prízemného mrazu.
V tejto súvislosti meteorológovia vydali výstrahu na utorok a stredu (13. a 14. mája) pre väčšinu Slovenska s výnimkou južných okresov. Záhradkári sú preto v plnej pohotovosti. Júlia Šilonová z Tatranskej Kotliny pre STVR priblížila, že sa drží overenej praxe a priesady vysádza až po 15. máji.
Tie, ktoré už v zemi má, na noc prikrýva. Ako sama hovorí, škoda by bola, keby mladé rastliny zmrzli. Táto tradícia sa v regióne dedí z generácie na generáciu a je potvrdená aj vlastnými skúsenosťami.
V Tatranskej Kotline ovocné stromy kvitnú neskôr ako na juhu Slovenska. Tam už kvety opadli, tu sa práve rozvíjajú. Zakvitnuté višne budú musieť prežiť chladné noci. Podľa Marty Bučekovej, predsedníčky miestneho Zväzu záhradkárov, si príroda pýta svoje a „troch zamrznutých“ treba rešpektovať, hoci sú občas neželanými hosťami.
Naopak, v Botanickej záhrade v Tatranskej Lomnici sú z poklesu teplôt nadšení. Vedúca expozície Jana Černická vysvetľuje, že mnohé rastliny pochádzajú z vysokých nadmorských výšok a na chlad sú prirodzene prispôsobené. „Pre ne je toto ideálne počasie,“ konštatuje Černická.
Medzi takéto druhy patrí napríklad prvosienka dlhokvetá, tatranský endemit, ktorý znáša aj mierne sneženie. Botanická záhrada tak poskytuje návštevníkom jedinečný pohľad na flóru, ktorú vo voľnej prírode len tak neuvidia.
Rastliny ako mak tatranský rastú v neprístupných častiach Tatier, kam bežný turista nezavíta. Práve tu sa však môžu návštevníci pokochať ich aktuálnym kvitnutím.