Chladné počasie vydrží na Slovensku ešte niekoľko dní. Kedy sa oteplí?

20.09.2022 o 11:01 - Peter Minárik

Naše územie zažíva v uplynulých dňoch prvý závan zimy. Teploty sa vyskytujú výrazne pod hranicou dlhodobého teplotného normálu, ale už čoskoro príde zmena. Chystá sa zmena počasia, ktorá prinesie o čosi príjemnejšie teploty.

Uplynulý víkend priniesol na naše územie veľmi výrazné ochladenie, ktoré je na súčasnú ročnú dobu pomerne nezvyčajné. V dôsledku výrazného ochladenia sme museli začať aj kúriť. Netreba sa však obávať, že by toto obdobie trvalo dlho. Už čoskoro sa začne otepľovať a teploty sa vrátia na štandardné hodnoty.

Do našej oblasti prúdi studený vzduch

Za chladným obdobím, ktoré aktuálne na našom území zažívame môže zatekanie veľmi chladného morského vzduchu od severu, ktorý sa do našej oblasti dostáva okolo tlakovej níže so stredom nad Ruskom a tlakovou výšou so stredom nad Britskými ostrovmi.

Vzduchová hmota, ktorá na naše územie prúdi je v porovnaní s dlhodobým normálom až o 10 °C chladnejšia, čo má samozrejme vplyv na teploty aj na skupenstvo zrážok. Prílev studeného vzduchu by mal do našej oblasti pokračovať ešte niekoľko dní.

Toto chladné, morské prúdenie zapríčiňuje aj aktuálne sychravé počasie, ktoré na našom území vládne. Zrážková činnosť však už začne v nadchádzajúcich dňoch slabnúť a zo dňa na deň bude zrážok čoraz menej. Postupne sa budú vyskytovať len na severe.

Na horách treba aj naďalej počítať so snehovými zrážkami, ale snehu už veľa nepribudne.

Oteplenie je na dosah

Prílev studeného vzduchu od severu bude do našej oblasti pokračovať počas celého týždňa, no postupne sa začne počasie zlepšovať a príliv chladného vzduchu sa bude zmierňovať. Môže za to tlaková výš, ktorá sa od západu začne natláčať nad našu oblasť.

Tlaková výš ovplyvní počasie na našom území už počas víkendu a prinesie počasie bez zrážok. Nahor pôjdu aj teploty.

Už počas víkendu sa výraznejšie oteplí a teploty na celom území počas dňa vystúpia nad hranicu +15 °C, pričom v najteplejších lokalitách nášho územia pôjdu teploty až nad hranicu +20 °C. Trend otepľovania pritom bude pokračovať.

očakávaný vývoj teplôt
očakávaný vývoj teplôt

Najteplejšie by malo byť na začiatku budúceho týždňa, kedy sa teploty na našom území môžu dostať aj na +23 °C, potom sa počasie prechodne zhorší, ale tak chladno ako je v týchto dňoch už nebude.