Chorvátsko v noci zasiahne cyklóna. V Maďarsku hrozia povodne

Peter Minárik

To, že tlakové níže niekoľko krát do roka ovplyvňujú počasie aj u nás je normálne. No počas noci prinesie cyklóna alebo tlaková níž na severný Balkán a do Maďarska doslova besnenie počasia.

V oblasti Jadranského mora dnes panuje poriadne búrlivé počasie. Tlaková níž, ktorá je usadená nad Jadranským morom prináša intenzívnu búrkovú činnosť, ktorá sa vyskytuje v Taliansku, v Rakúsku, v Slovinsku v Bosne, či v Chorvátsku.

Dnešný deň ešte neskončil a už v oblasti udrelo viac ako 150 000 bleskov. Počas noci sa tu naviac chystá ešte horšie počasie. Cez Chorvátsko totiž začne postupovať cyklóna.

Cyklóna alebo tlaková níž je úplne bežný jav, no nestáva sa tak často, že je táto cyklóna taká výrazná, že dokáže prinášať silné poryvy vetra a prívalové zrážky.

Na mape očakávaných nárazov vetra počas dnešnej noci si môžete všimnúť stred tlakovej níže nad západnou Istriou. Stred tlakovej níže pripomína oko hurikánu. V jej strede sa očakáva bezvetrie až slabý vietor, no okolo sa očakáva nárazový vietor so silou 25 až 30 m/s.

očakávané nárazy vetra
očakávané nárazy vetra

Toto oko, respektíve stred tlakovej níže sa dostane počas nasledujúcej noci cez Chorvátsko nad Srbsko a Maďarsko a prinesie extrémne počasie, pred ktorým varujú meteorológovia hneď v niekoľkých krajinách.

Výstrahy až 3. stupňa platia pre Chorvátsko a Slovinsko. Výstraha 2. stupňa platí pre Srbsko, či Maďarsko a práve západné Maďarsko by mohlo patriť k oblastiam, ktoré budú zrážkami najviac postihnuté.

Numerické modely totiž očakávajú, že do zajtrajšieho popoludnia by na západe Maďarska mohlo spadnúť aj viac ako 100 mm zrážok, pričom desiatky milimetrov zrážok môžu spadnúť v krátkom čase.

numerické modely počítajú, že na západe Maďarska môže spadnúť aj 100 mm zrážok. Niektoré odhadujú že až takmer 200 mm
numerické modely počítajú, že na západe Maďarska môže spadnúť aj 100 mm zrážok. Niektoré odhadujú že až takmer 200 mm

Meteorológovia tak vydali výstrahy pred povodňami. Výstraha maďarských meteorológov hovorí o tom, že treba počítať so zaplavenými budovami, či cestami. Niektoré úseky sa môžu stať neprejazdné a prerušené môžu byť dodávky plynu, elektriny, či vody.  V niektorých oblastiach môže dôjsť k evakuácii.

Druhým najviac postihnutým regiónom by mala byť Istria, teda západ Chorvátska. Predovšetkým v centrálnej Istrii v okolí mesta Pazin môže taktiež spadnúť až okolo 100 mm zrážok, čo môže spôsobiť povodne a zosuvy pôdy.

Tlaková níž však nebude nebezpečná len svojimi zrážkami. Očakávajú sa aj silné nárazy vetra.

Tie by na Istrii mohli dosahovať nárazy cez 25 m/s a na pobreží Chorvátska až okolo 30 m/s. 

V južnejších oblastiach Chorvátska: v severnej a v strednej Dalmácii sa očakávajú pomerne intenzívne búrky.

Čo sa týka Slovenska, tak tu je situácia stále veľmi nejasná. Tlaková níž by mala ovplyvniť počasie predovšetkým v Podunajskej nížine, kde by sa v skorých ranných hodinách mohlo nasunúť z Maďarska zrážkové pole.

Zatiaľ čo slovenský model Aladin počíta so zrážkami, len v rozsahu niekoľkých milimetrov, tak model ECMWF očakáva výdatnejší dážď s úhrnom aj cez 20 mm, ktorý by mal ustávať až v sobotu popoludní.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Dážď
10 °C / 2 °C
Juraj
Zajtra
Prehánky
12 °C / 0 °C
Marek
Piatok
Občasný dážď
17 °C / -1 °C
Jaroslava
Sobota
Polooblačno
20 °C / 1 °C
Jaroslav
Nedeľa
Polooblačno
23 °C / 4 °C
Jarmila
Pondelok
Polooblačno
25 °C / 5 °C
Lea
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd