Chorvátskom a Maďarskom sa prehnali extrémne krúpy, ktoré ničili autá, strechy aj úrodu

Veronika Salayová

V posledných dňoch panuje v strednej Európe veľmi búrlivé počasie, ktoré prináša aj nebezpečné sprievodné javy. Včerajšie búrky vyprodukovali ľadové krúpy veľké ako pomaranč. 

Nad strednou Európu sa počas včerajšieho dňa dostával studený front od západu, ktorý priniesol dážď, miestami aj intenzívny, a v niektorých oblastiach aj veľmi silné búrky.

Búrky sa v stredu popoludní najviac vyzúrili na maďarsko-rakúskych hraniciach, rovnako ako v pondelok. Západné Maďarsko zasiahlo krupobitie, pričom ľadové krúpy dosahovali aj 6 cm v priemere. 

Búrky supercelárneho charakteru sa v neskorých poobedňajších hodinách presúvali naprieč Maďarskom smerom na juh a intenzívne krupobitie sa vyskytlo vo viacerých maďarských lokalitách. 

V obci Gara na juhu Maďarska ľadové krúpy dokonca dosiahli veľkosť pomaranča a spôsobovali tak veľké škody. Ľadové gule poškodili viaceré strechy a ničili úrodu.

V okrese Somogy búrky priniesli aj povodne a silný vietor vyvracal stromy a pod.

Supercely vyčíňali aj v Chorvátsku

Búrky sa následne v stredu okolo 18.00 hod. z Maďarska presunuli do severného Chorvátska, kde supercely taktiež páchali veľké škody.

Krupobitie najviac zasiahlo oblasť mesta Varaždín a najhoršia situácia bola na východe Varaždínskej župy v obci Veliki Bukovec, kde bolo intenzívnym krupobitím poškodených mnoho budov.

V Krapinsko-zagorskej župe dostávali hasiči od občanov mnohé sťažnosti a správy o poškodených strechách a rozbitých autách. V obci Hum na Sutli krúpy dosahovali veľkosť menšieho pomaranča. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Zamračené
23 °C / 7 °C
Vasil
Zajtra
Jasno
26 °C / 7 °C
Vít
Nedeľa
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno
30 °C / 11 °C
Vratislav
Streda
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alfréd
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd