Chorvátskymi letoviskami otriaslo zemetrasenie. Cítili ho v mnohých destináciách

23.09.2023 o 21:25 - Dominik Cenkner

Juhozápad chorvátskeho pobrežia zasiahlo v sobotu podvečer zemetrasenie. V krajine stále dovolenkuje množstvo turistov, vrátane Slovákov, ktorí zemetrasenie sami pocítili. 

Ako informuje Európske Stredomorské seizmologické centrum, k zemetraseniu došlo krátko po 19. hodine nášho času. Jeho epicentrum sa nachádzalo 14 km južne od chorvátskeho mesta Metković a zároveň 48 km južne od Mostaru v štáte Bosna a Hercegovina. 

Podľa seizmológov dosiahlo silu 4,3 magnitúdy. Hypocentrum určili v hĺbke 10 km. Išlo teda o pomerne silné otrasy. 

Seizmológovia taktiež informovali o ďalšom, o niečo slabšom zemetrasení, ktorého epicentrum sa nachádzalo v Jadranskom mori. Došlo k nemu približne pol hodiny po prvých otrasoch na pobreží. Toto zemetrasenie malo silu 3,1 magnitúdy. 

zdroj: emsc.eu
zdroj: emsc.eu

Otrasy cítilo množstvo ľudí

Epicentrum prvého zemetrasenia sa nachádzalo v oblasti, v ktorej žije viac ako 110 tisíc obyvateľov. Krajina je pritom stále vyhľadávaná turistami, ktorí tam cestujú na dovolenku. 

Otrasy preto cítilo množstvo ľudí, vrátane spomínaných turistov. Občania na webovej stránke EMSC píšu, že zemetrasenie zasiahlo Neum a Metković a bolo ho cítiť aj na ostrove Korčula.

V Metkovići sa to pekne triaslo. Bolo to veľmi cítiť,“ opísal zážitok jeden z obyvateľov. 

„Ako keby niečo prasklo v lome,“ dodáva ďalší podľa stránky emsc.eu. Niektorí ho dokonca porovnali s výbuchom.

Úrady zatiaľ nehlásia z oblasti výraznejšie škody a ani zranených. Ak dovolenkujete v Chorvátsku a zemetrasenie ste pocítili aj vy, môžete nám o tom napísať v komentároch na sociálnej sieti Facebook.

Reklama MediaAd