Za posledné dva týždne došlo v blízkosti Kréty a ostrovov v Egejskom mori k dvom zemetraseniam. Odborníci varujú turistov, aby sa oboznámili s núdzovými pokynmi.
Zemetrasenie s magnitúdou 6,1 až 6,2 zasiahlo vo štvrtok pobrežie Kréty, len niečo vyše týždňa po tom, čo podobné podmorské otrasy neďaleko ostrova boli cítiť až v Egypte. Vo februári bolo v blízkosti idylického ostrova Santorini cítiť sériu takmer neustálych zemetrasení, pre ktoré kvôli nezvyčajnej seizmickej aktivite vyhlásili stav núdze.
Hoci zemetrasenie pri Kréte prinútilo úrady vydať varovanie pred cunami a spôsobilo škody na budovách v historickom prístave ostrova, odborníci tvrdia, že neexistujú dôkazy o tom, že by nedávna skupina otrasov súvisela alebo predstavovala nezvyčajne významné bezpečnostné riziko.
Rémy Bossu, generálny tajomník Európsko-stredomorského seizmologického centra, pre Euronews pripomenul, že „vždy, keď idete do Grécka, idete do seizmicky aktívneho regiónu. Nebezpečenstvo nie je výrazne vyššie ako včera alebo vo februári“.
Turisti, ktorí plánujú navštíviť ostrovy v Egejskom mori, by sa však mali vždy pripraviť a prečítať si pokyny, ako sa najlepšie chrániť v prípade takýchto otrasov, ktoré môžu byť silnejšie a u cudzincov vyvolať paniku.
„Najpravdepodobnejšou príčinou zranení sú padajúce predmety, ak ste vo vnútri. Preto sa musíte chrániť tým, že vleziete pod stôl a vždy, keď je to možné, sa vyhnete otvoreným priestorom,“ hovorí Bossu.
Pokračuje, že „samotné zemetrasenie takejto sily ľudí automaticky nezraní, ale padajúce škridly zo striech alebo balkónov by mohli. Takže musíte vedieť, ako sa správať počas zemetrasenia a predovšetkým počúvať, čo hovoria úrady.“
Ako ďalej generálny tajomník Európsko-stredomorského seizmologického centra poznamenal, varovanie pred cunami sa v Stredozemnom mori automaticky spustí v prípade podmorského zemetrasenia s magnitúdou 6 a vyššou.
Štvrtkové otrasy boli silne citeľné na ostrovoch v Egejskom mori a v častiach gréckeho hlavného mesta Atén. Obyvatelia ostrova uviedli pre grécky denník Ethnos, že sa zobudili na silné otrasy a opísali, že po dotrasoch počuli hlasný rev.
Podľa seizmológov sa tento jav bude ďalej vyvíjať tak ako doteraz. Vyskytnú sa zemetrasenia podobnej sily.
Seizmológ Dr. Nikolaos Melis, riaditeľ výskumu v Inštitúte geodynamiky, ktorý je súčasťou Národného observatória v Aténach, pre Euronews povedal, že napriek vysokému počtu zemetrasení v krátkom časovom období nemajú výskumníci dôvod domnievať sa, že Grécko v blízkej budúcnosti zažije ničivo silné zemetrasenie.
Grécke ostrovy, najmä západné Iónske ostrovy, ležia blízko hranice Africkej a Eurázijskej tektonickej platne a sú miestami s vysokou seizmickou aktivitou. Kvôli tomu sú zvyčajne dobre pripravené na nebezpečenstvo dotrasov.
„Pre ľudí, ktorí si to neuvedomujú, to môže byť desivé a hoci to nie je nemožné pri veľkom zemetrasení, väčšina budov a hotelov dodržiava prísne stavebné predpisy, ktoré ich chránia pred poškodením,“ hovorí Melis.
„Grécko má najvyššiu seizmickú aktivitu v Európe a vedľa Turecka máme dve krajiny s veľmi vysokou aktivitou. Ale ako som povedal, veľké magnitúdy, katastrofické zemetrasenia, sú veľmi zriedkavé,“ dodal Melis.