Chystáte sa na turistiku? Na slovenských horách si dajte pozor. Hrozí pád lavín

Chystáte sa na turistiku? Na slovenských horách si dajte pozor. Hrozí pád lavín
Zuzana Macháčová

Aj keď sa dnes situácia upokojila, tak na horách sa očakáva víchrica. Pozor, hrozí aj pád lavín. 

V slovenských pohoriach platí v piatok zvýšené lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce 3. stupňu na 5-dielnej medzinárodnej stupnici, informuje Horská záchranná služba (HZS). 

Hlavným lavínovým problémom ostáva vetrom previaty sneh. Silný severozápadný vietor, ktorý vo štvrtok dosahoval v nárazoch 160 km/h, vytvoril najmä na záveterných stranách pod skalnými stenami a v úzkych žľaboch vetrom ubité dosky, ktoré sú uložené na tvrdej snehovej pokrývke. Tieto vrstvy medzi sebou nie sú vôbec dobre previazané.

Mimoriadne nebezpečné budú hlavne záveterné JV, V, SV a JZ orientácie. Uvoľnenie lavíny bude preto možné už pri malom dodatočnom zaťažení, počas dňa sa navyše môžu vyskytnúť samovoľné lavíny stredných rozmerov.

Druhým lavínovým problémom je nový sneh. Ten je tvorený prevažne sypkými krúpkami, ktoré sa nachádzajú na tvrdom podklade. Nebezpečné sú všetky expozície, informuje HZS.

Pozor na silný vietor

V Západných, Vysokých a Nízkych Tatrách platí 2. stupeň výstrahy pred silným vetrom. Miestami v polohách nad 1 500 m n. m. sa očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 110 až 135 km/h, t.j. až víchrica, preto pobyt v prírode radšej zvážte. 

Za posledných 24 hodín najviac snehu pripadlo v Západných Tatrách, a to do 30 cm. Ten je vplyvom vetra veľmi nerovnomerne rozložený a sfúkaný na prevažne záveterné strany hrebeňov pod skalné steny alebo do pásma lesa.

Hrebene hôr a náveterné strany sú sfúkané do tvrdého, miestami až skalnatého podkladu. Vo vyšších polohách je vplyvom nižších teplôt sneh suchší a je tvorený prevažne krúpkami, ktoré budú tvoriť nebezpečnú vrstvu v nasledujúcich dňoch.

S klesajúcou nadmorskou výškou je nový sneh vlhší, premočený a prebára sa až na tvrdý podklad. Napriek dnešnému sneženiu je výška snehovej pokrývky v polohách do 1200 m n. m. výrazne podpriemerná.

Na túry odporúča Horská záchranná služba používať zimnú výstroj a prispôsobiť túry aktuálnym poveternostným podmienkam.

Poľadovica na cestách

Aj keď sa dnes počasie oproti včerajšiemu omnoho upokojilo, na cestách sa stále veľmi šmýka. Vodiči hlásili neupravené cesty, obmedzenia, ale aj nehody na cestách. 

Dávajte si pozor teda nielen na cestách, ale aj v prírode, a zvážte, či aktivity na horách radšej dnes neodložíte. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
23 °C / 7 °C
Júlia
Zajtra
Prehánky, búrky
24 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Nedeľa
Prehánky, búrky
27 °C / 9 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Iveta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd