Čína hĺbi do zeme dieru hlbokú 10 000 metrov. Prečo?

01.06.2023 o 11:30 - Veronika Salayová

Vedci v Číne začali kopať 10 000 metrov hlbokú dieru do zeme. Pôjde o najhlbšiu dieru, o akú sa kedy v krajine pokúsili. Aký majú na to dôvod?

Čína hĺbi do zeme dieru hlbokú 10 000 metrov. Prečo?
Foto: IFL Science

Čínski vedci začali v utorok kopať dieru, ktorá bude hlboká až 10 000 metrov. K tomuto rozhodnutiu dospeli kvôli viacerým aspektom.

Čínsky tím sa chce dopracovať k horninám, ktoré pochádzajú z obdobia kriedy, teda diera bude taká hlboká, že sa dostane až ku skalám spred 145 miliónov rokov. Informácie z výskumu zároveň poslúžia ako pomoc pri hodnotení environmentálnych rizík, ako sú zemetrasenia a sopečné erupcie. 

Tento vrt tak má okrem iného napomôcť aj pri identifikácii blížiacich sa zemetrasení či sopečných erupcií a lepšie pochopiť jednotlivé procesy pod zemským povrchom.

Veľký krok pre Čínu

Vŕtanie prvého čínskeho vrtu hlbokého viac ako 10 000 metrov sa začalo v utorok v Tarimskej panve v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang na severozápade Číny.

Táto oblasť, Tarimská panva, je bohatá na ropu a jednou z najhorších oblastí na preskúmanie kvôli drsnému prostrediu a komplikovaným podzemným podmienkam. Čína sa však rozhodla pre svoj vrt práve na tomto mieste. 

Objavujú sa však rôzne špekulácie o tomto vrte a niektorí spochybňujú, že ide len o čisto vedecké účely. 

Foto: AlertaGeo
Foto: AlertaGeo

Tak či onak, táto operácia predstavuje medzník v čínskom hĺbkovom prieskume Zeme a poskytuje bezprecedentnú príležitosť študovať oblasti planéty hlboko pod povrchom.

Wang Chunsheng, technický expert na operáciu, povedal, že vŕtanie diery s hĺbkou viac ako 10 000 metrov je odvážnym pokusom preskúmať neznáme územie Zeme.

Najhlbšia diera na svete je v Rusku

Diera, hoci je pôsobivo hlboká, nebude najhlbšou dierou vykopanou človekom na Zemi. Tento titul patrí diere na polostrove Kola v severozápadnom Rusku. 

Rusi vykopali najhlbšiu dieru na svete ešte 24. mája 1970, tesne po páde Sovietskeho zväzu. Ruská diera je hlboká 11 034 metrov pod hladinu mora. 

Reklama MediaAd