Číňania skúmali vodu z oblakov. Neuveríte, čo v nich našli

20.11.2023 o 18:25 - Veronika Sádovská

Výskum čínskych vedcov ukázal, že tieto častice môžu poháňať vývoj oblakov a transport ťažkých kovov v atmosfére. Väčšinou pochádzali z husto osídlených vzdialených vnútrozemských oblastí.

Vzduch, voda, pôda, potraviny a dokonca i krv či placenta. Mikroplasty už sú prakticky všade na Zemi a teraz sa dostali na rad aj oblaky. Vedci v Číne skúmali vodu z mrakov a prišli s neuveriteľnými zisteniami.

Tieto častice sa uvoľňujú z nespočetných druhov každodenne používaných predmetov a ich vplyv na zdravie a životné prostredie stále nie je úplne známy. V časopise „Environmental Science & Technology Letters“ bola publikovaná štúdia, ktorá analyzovala, či mikroplasty prítomné v atmosfére môžu ovplyvňovať počasie.

Mikroplasty našli na posvätnom mieste

Vedci z univerzity Shandong zozbierali 28 vzoriek vody z oblakov okolo hory Tai Shan, jednej z najznámejších čínskych hôr a taoistického svätého miesta.

Ako sa ukázalo, nízko položené oblaky obsahovali viac častíc, najmä bežne používaných polymérov, ako sú polyetyléntereftalát (PET), polyetylén, polystyrén a polyamid. Zvyčajne mali priemer menší ako 100 mikrometrov, aj keď sa našli aj také s veľkosťou 1 500 mikrometrov.

Laboratórne testy ukázali, že mikroplasty vystavené podmienkam typickým pre prostredie mrakov (voda a UV žiarenie) sú menšie a erodujú rýchlejšie ako pod vplyvom len samotnej vody alebo vzduchu. 

Tieto častice obsahovali viac ortuti, olova a kyslíka, ktoré sú na nich viazané, čo podľa vedcov môže uľahčiť vznik a vývoj oblakov a ovplyvniť šírenie ťažkých kovov vo vzduchu.

Mikroplasty pochádzali z husto obývaných oblastí

Vedci tiež vykonali počítačové simulácie ciest mikroplastov. Modely naznačovali, že hlavným zdrojom plastového odpadu bolo prúdenie vzduchu z husto obývaných vnútrozemských oblastí a nie z oceánu alebo iných blízkych hôr. 

Ďalší výskum môže poskytnúť rozšírené informácie o vplyve plastových častíc na oblaky a počasie, dodali vedci.

Reklama MediaAd