Na čínskej kozmickej stanici Tchien-kung žijú okrem ľudí ešte ďalší obyvatelia. Okom neviditeľní a doposiaľ vede neznámi. Nikde inde ako na sto metroch kubických čínskeho „Nebeského paláca“ sa tieto organizmy nenašli, popísala nová štúdia.
V rámci vedeckého výskumu odoberali čínski taikonauti na jar roku 2023 vzorky z kabíny stanice. Keď ich potom detailne analyzovali v pozemských laboratóriách, našli v nich exemplár úplne neznámej baktérie.
Tento organizmus nie je známy zo Zeme. To neznamená, že z našej planéty nepochádza – mikroorganizmov je na našej planéte toľko, že ich väčšina nebola zmapovaná. Baktéria dostala meno po stanici Niallia tiangongensis.
Čínski biológovia tvrdia, že organizmus má vlastnosti, ktoré mu môžu pomáhať v tomto výnimočnom a súčasne extrémnom prostredí nielen prežiť, ale dokonca aj prosperovať. A upozorňujú na jednu vec.
Existencia tohto špecializovaného druhu a ďalších „kozmických“ baktérií mohla mať vplyv na zdravie astronautov. Vylúčená nie je ani funkčnosť kozmických lodí počas dlhých misií, napríklad k Marsu.
Výskum novoobjaveného organizmu je ešte len na začiatku, ale vedci sa domnievajú, že ide o blízkeho príbuzného tyčinkovitej baktérie Niallia circulans, ktorá žije v pôde. Pretože pôda je vystavená dramatickým zmenám, musia byť jej mikroskopickí obyvatelia schopní prežívať dlhé obdobia, keď tam podmienky nie sú úplne vhodné pre život.
A tak sa tieto baktérie vďaka evolučným mechanizmom dokázali naučiť, ako sa s tým vysporiadať. Zabalia sa do odolných spór, ktoré ich chránia pred tým najhorším.
Zatiaľ nie je jasné, či sa nejaká Niallia circulans dostala na stanicu, kde sa zmenila na Niallia tiangongensis, alebo pochádza zo Zeme a na Nebeský palác už pricestovala v tejto podobe. V každom prípade ju ale jej schopnosti uchránili pred všetkými rizikami, ktoré s cestou súvisia.
Vedci našli jeden konkrétny mechanizmus, ktorým sa Niallia tiangongensis môže pochváliť a ktorý jej pomáha najviac. Vie si veľmi efektívne vytvárať ochranné brnenie z biofilmu z bežne dostupných látok. Súčasne ale stratila schopnosť využívať iné zdroje energie, ktoré sú bežné u jej príbuzných.
Ďalšou superschopnosťou, ktorú vedci pozorovali aj u iných baktérií, ktoré objavili predtým na Medzinárodnej kozmickej stanici (ISS), je extrémna oprava vlastných génov. Tá im umožňuje vydržať stabilné, nehromadiť chyby v genóme a odovzdávať kvalitnú genetickú informáciu ďalším generáciám. Vďaka tomu sa môžu rozmnožovať aj v prostredí, kde by mali byť vzhľadom na vysokú radiáciu sterilné.
Nedávny výskum našiel na ISS celkom 26 ďalších druhov baktérií. Obe stanice, ako tá medzinárodná, tak aj tá čínska, by pritom mali mať tie najlepšie podmienky schopné zabrániť tomu, aby sa tam také mikroorganizmy vôbec dostali, nieto aby sa tam množili. A Niallia tiangongensis sa množí bez problémov.
Je teda zjavné, že súčasné schopnosti vedy nie sú schopné niečomu takému zabrániť, a podobná situácia sa môže opakovať napríklad pri lete na Mars s ľudskou posádkou. Lenže tá počas niekoľkoročnej misie nebude môcť let prerušiť a bude musieť vedieť zvládnuť všetky komplikácie, ktoré by baktérie mohli spôsobiť.
Niallia tiangongensis síce zrejme žiadnu zdravotnú hrozbu nepredstavuje, ale Niallia circulans by mohla: na Zemi je spojená so vznikom sepsy u chorých s oslabenou imunitou. Vedcov teraz bude najviac zaujímať, ako rýchlo (a či vôbec) by mohla vyššie popísaná baktéria získať nejaké vlastnosti, ktoré by ľudské posádky vesmírnych misií ohroziť mohli.