Cyklón Freddy sa zapíše do histórie meteorológie. Vyčíňal viac ako mesiac, vyžiadal si stovky obetí

18.03.2023 o 19:02 - Dominik Cenkner

Malawi, Madagaskar a Mozambik sa spamätávajú z následkov tropického cyklónu Freddy. Zahynulo pri ňom viac ako 400 ľudí a tisíce domov bolo zničených.

Cyklón Freddy sa zapíše do histórie meteorológie. Vyčíňal viac ako mesiac, vyžiadal si stovky obetí
Škody v Malawi po vyčíňaní cyklónu Freddy, zdroj: Eldson Chagara

Cyklón Freddy sa začal formovať ešte 3. februára severozápadne od pobrežia Austrálie. Svoju púť ukončil po takmer dvoch mesiacoch pri pobreží afrického Malawi. 

Meteorologóvia ho už teraz označujú za jednu z najdlhšie trvajúcich búrok, aké kedy boli zaznamenané na južnej pologuli. Niektorí dokonca hovoria o najdlhšie trvajúcej búrke na svete.

Južnú Afriku často bičujú cyklóny a tropické búrky prichádzajúce z Indického oceánu, ale Freddy bol iný z niekoľkých dôvodov. V nasledujúcej časti textu sa pozrieme na jeho špecifiká.

Ako dlho Freddy trval?

Najskôr musíme uviesť, že francúzska meteorologická služba už oficiálne vyhlásila, že cyklón skončil. Stalo sa tak 14. marca. Vráťme sa však na jeho začiatok. 

Austrálsky meteorologický úrad búrku pomenoval ešte 4. februára. Bola dostatočne silná na to, aby bola oficiálne klasifikovaná ako tropický systém najmenej 36 dní.

Musíme však počkať na potvrdenie Svetovej meteorologickej organizácie, aby sme mohli povedať, či ide o oficiálne najdlhšie trvajúcu zaznamenanú búrku.

Zaujímavé je, ako ďaleko sa Freddy dostal. Svoju cestu začal pri pobreží severozápadnej Austrálie a prešiel južnou časťou Indického oceánu z východu na západ, čo je iba jedna zo štyroch búrok v histórii, ktorým sa to podarilo.

Trasa cyklónu Freddy (zprava doľava), zdroj: zoom.earth
Trasa cyklónu Freddy (zprava doľava), zdroj: zoom.earth

Sila cyklónu Freddy

Klasickým spôsobom merania sily búrky je rýchlosť vetra. Najsilnejšia búrka Freddy zodpovedala hurikánu 5. kategórie s rýchlosťou vetra viac ako 260 km/h. Našťastie bol najintenzívnejší nad otvorenými vodami. 

Freddy prekonal rekord v akumulovanej energii cyklónov (ACE) na južnej pologuli, čo je miera sily búrky v priebehu času, a prekonal tak predchádzajúci rekord, ktorý stanovil cyklón Fantala v roku 2016.

Bola to zároveň prvá búrka na južnej pologuli, ktorá prešla štyrmi samostatnými kolami rýchlej intenzifikácie. Ide o nárast maximálneho trvalého vetra tropickej cyklóny o minimálne 30 uzlov v priebehu iba 24 hodín.

Od vstupu na pevninu presiahli úhrny zrážok v niektorých oblastiach 600 mm. Prívalové dažde pritom viedli v zraniteľných oblastiach k zosuvom pôdy.

Búrka s hurikánovým vetrom priniesla aj veľké búrkové vlny, pretože sa stále zosilňovala nad teplými vodami Mozambického prielivu.

Škody v meste Blantyre v štáte Malawi, zdroj: Amos Gumulira
Škody v meste Blantyre v štáte Malawi, zdroj: Amos Gumulira

Aký je rozdiel medzi cyklónom a tropickou búrkou?

Tropický cyklón v Indickom oceáne je silnejší ako tropická búrka.

Freddy najprv zasiahol Mozambik ako stredne silná tropická búrka. Pri druhom dopade na pevninu v Mozambiku bol už tropickým cyklónom a kým dorazil do Malawi, zoslabol na silu tropickej búrky - hoci práve tam spôsobil najväčšie škody.

Freddy sa rozpadol, ale ...

Búrka Freddy sa už rozpadla, ale jej zvyšky stále spôsobujú dážď v niektorých častiach Mozambiku a Malawi. Stále tam preto je predpoklad zhoršenia povodňovej situácie.

Vplyv zmeny klímy

Bola búrka Freddy spôsobená zmenou klímy? Na túto otázku je zložité odpovedať, pretože Freddy je určite nezvyčajný.

Tento typ búrok sme už v minulosti videli, keď sme v Indickom oceáne zaznamenali silný alebo pretrvávajúci model počasia La Nina. Mimochodom, Meteorologický úrad v uplynulých dňoch vyhlásil koniec série spätných javov La Nina, ktorá sa začala v septembri 2020.

Pokiaľ ide o zmenu klímy, je všeobecne známe, že teplejší vzduch dokáže zadržať viac vody, takže množstvo dažďa, ktoré spadlo najmä počas jeho trvania nad pevninou, sa pravdepodobne zvýšilo v dôsledku zmeny klímy.

Teplejšie vody v oceánoch zadržiavajú viac energie, z čoho vyplýva, že tieto búrky sa časom môžu stať energickejšími a budú schopné vypustiť ešte viac zrážok.

Rýchle zintenzívnenie je pravdepodobnejšie pri vyšších teplotách mora, a preto skutočnosť, že k tomu došlo viackrát, mohla byť čiastočne spôsobená zmenou klímy. S tým by mohol súvisieť aj pomalý pohyb búrky, najmä tesne pred druhým dopadom na pevninu v Mozambiku.

Reklama MediaAd