Daj aj ty STOP peterdám. Spôsobujú viac škôd ako úžitku

Dominik Cenkner

Súčasťou silvestrovských, resp. novoročných osláv, je pre mnohých aj ohňostroj resp. zábavná pyrotechnika. Prečo by však bolo lepšie, ak by nadobro zmizli z našich životov?

V predchádzajúcich rokoch sme počúvali dookola tie isté výhovorky - veď je to len raz ročne, trvá to len pár minút, či zvieratá to nejako prežijú. Aj tento rok sa pritom sama príroda postarala o to, že ohňostrojov bude menej.

Predsa len v mnohých krajinách sú obmedzené veľkolepé oslavy z dôvodu zúriaceho koronavírusu. Inak tomu nie je ani na Slovensku.

Aj tento Silvester tak môže byť dôvodom na zamyslenie, prečo by sme petardy mali zo svojich životov čím skôr odstrániť. Aj keď ich používame len niekoľko minút ročne, predsa len dokážu napáchať viac škôd ako úžitku.

Zábavná pyrotechnika môže ľuďom dopomôcť k tragickým dôsledkom

Ak už neberieme ohľad na zvieratá či životné prostredie, berme ho aspoň sami na seba. Záchranári počas silvestrovskej noci evidujú každoročne desiatky prípadov, kedy si práve ľudia spôsobili rôzne zranenia pri zaobchádzaní s pyrotechnikou.

Nejde pri tom len o malé popáleniny či odreniny. Aj odtrhnutý prst je v mnohých prípadoch len malým zranením oproti amputovanej celej ruke. Nehovoriac o poraneniach očí či dokonca sluchu.

Petardy môžu dokonca spôsobiť problémy aj ľuďom, ktorí s nimi vôbec nemanipulujú. Za všetkých spomeňme starých ľudí, ktorým môže hluk spôsobiť aj infarkt.

Ohňostroje škodia zvieratám

Niektorí ľudia slovo ohľaduplnosť vo svojom slovníku nepoznajú. Petardy potom odpaľujú aj v prostredí, kde je to vyslovene zakázané. Medzi takéto územia patria národné parky. Množstvo zvierat má z ohňostrojov traumu, mnohé z nich oslavy nového roka neprežijú.

Pripomienkou toho je aj prípad z prelomov rokov 2017 a 2018, kedy počas novoročných osláv v Prahe zomrelo niekoľko labutí. Áno, vplyvom ohňostrojov. Aby toho nebolo málo, spadli rovno medzi ľudí na námestí.

Trpí aj životné prostredie

Na záver spomeňme aj nepriaznivý vplyv na životné prostredie. V uliciach, ale aj v prírode nielenže ostáva značný bordel, ale po výbuchoch ostáva v ovzduší tiež vyššia koncentrácia oxidu uhličitého, oxidu síry a oxidu dusíka. Farby v ohňostrojoch tiež do ovzdušia dostávajú ťažké kovy.

Ak si nevieme predstaviť vstup do nového roka bez ohňostrojov, nechajme to aspoň na odborníkov. Oveľa lepšie by však bolo, ak by sme sa postavili a povedali rázne nie petardám. Škody, ktoré vzniknú počas tých pár minút, nám za to snáď nestoja.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
30 °C / 12 °C
Ján
Zajtra
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Streda
Prehánky, búrky
31 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
29 °C / 12 °C
Ladislav
Piatok
Búrky
29 °C / 12 °C
Beáta
Sobota
Dážď
24 °C / 11 °C
Peter
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd