Ďalší búrkový komplex úraduje v Európe. Prináša supercely a 4 cm krúpy

Peter Minárik

V strednej Európe je opäť veľmi búrlivo. Aktuálne sa pomerne intenzívne búrky vyskytujú v Nemecku, kde prinášajú aj extrémne sprievodné javy. Nebezpečné počasie sa presunie bližšie k nášmu územiu.

Nad Európou je v týchto chvíľach opäť raz mimoriadne búrlivo. Môže za to studený front, ktorý v týchto chvíľach ovplyvňuje počasie predovšetkým v Nemecku a vo Švajčiarsku.

Tento studený front oddeľuje dve teplotne výrazné vzduchové hmoty. Zatiaľ čo pred frontom prúdi aj do našej oblasti veľmi teplý vzduch, tak za studeným frontom zateká chladný vzduch a práve teplotný kontrast opäť spôsobuje intenzívne búrky.

Tie sa vyskytujú naprieč celým Nemeckom, pričom aktuálne najintenzívnejšie búrky sú v oblasti Bavorska.

Tu sa vyskytujú aj supercelárne búrky, pri ktorých boli zaznamenané nárazy vetra o sile aj 80 km/h a vyskytli sa až 4 cm krúpy.

Tento búrkový komplex bude v priebehu večerných a nočných hodín postupovať smerom do Česka, kde by búrky mali doraziť v skorých ranných hodinách.

Oveľa nebezpečnejšie však budú búrky počas zajtrajšieho dňa, kedy sa vytvorí ďalší búrkový komplex a tento rozsiahly systém búrok postúpi cez Rakúsko a Česko v blízkosti nášho územia.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Zajtra
Polooblačno
26 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Skoro jasno
29 °C / 8 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
34 °C / 12 °C
Božena
Nedeľa
Horúco
37 °C / 8 °C
Krištof
Pondelok
Prehánky, búrky
30 °C / 15 °C
Marta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd