Ďalší extrémny rok pre alpské ľadovce. Ľad sa stráca mimoriadne rýchlo

01.10.2023 o 11:00 - Veronika Salayová

Švajčiarske ľadovce sa topia čoraz rýchlejšie. Zažili druhé najhoršie leto od začiatku meraní − za posledné dva roky zmizlo 10 % objemu ľadu vo švajčiarskych Alpách, čo je extrémne veľa.

Ďalší extrémny rok pre alpské ľadovce. Ľad sa stráca mimoriadne rýchlo
Ľadovec Gries vo Valais do 10 až 15 rokov úplne zmizne. Foto: Volken/Wetteronline

Ďalší rok plný extrémov si vyberá svoju daň na ľadovcoch. Len za posledné leto sa vo švajčiarskych Alpách roztopili asi 4 % objemu ľadu. Topenie bolo najsilnejšie na juhu a východe Švajčiarska.

Spolu s predchádzajúcim rokom sa v Alpách stratilo približne 10 % objemu ľadu, čo je extrémne vysoké číslo. Pre porovnanie: za 30 rokov od roku 1960 do roku 1990 sa roztopilo približne rovnaké množstvo ľadu.

Na ľadovci Allalin v kantóne Valais bolo topenie ľadovcov v tomto roku takmer také prudké ako v rekordnom roku 2022. Aj v nadmorskej výške 3 200 m n. m. sa hrúbka ľadu znížila o 3,5 metra. V septembri by v tejto výške mal byť ešte sneh z minulej zimy.

Strata hrúbky ľadu až 3 metre

Ľadovec Allalin však nie je jediný s týmito veľkými stratami. Glaciológovia tiež namerali priemerné straty hrúbky ľadu až 3 metre na ľadovci Gries.

Tento ľadovec bol už v júli úplne bez snehu a bol teda vystavený slnku bez akejkoľvek ochrany. Niekoľko menších ľadovcov za posledné dva roky zmizlo úplne.

O niečo menej dramatická situácia je na hranici medzi kantónmi Bern a Valais, v regióne známych vrchov Eiger, Mönch a Jungfrau.

 

Príčiny topenia ľadovcov

Dôvodov prudkého ústupu alpských ľadovcov je viacero. Na jednej strane je to množstvo snehu, ktoré bolo hlboko podpriemerné. Navyše koncom augusta a začiatkom septembra panovali na horách extrémne horúčavy. 

Navyše povrchy ľadovcov sú z roka na rok čoraz špinavšie. Tmavší povrch horšie odráža dopadajúce slnečné žiarenie a topenie sa zrýchľuje aj týmto spôsobom. 

Reklama MediaAd