Ďalší zvrat počasia. V noci príde silný vietor a opäť aj sneženie

14.03.2023 o 19:49 - Peter Minárik

Počasie na Slovensku sa už opäť zhorší. V nočných hodinách nás začne ovplyvňovať ďalší studený front, ktorý na naše územie prinesie nielen sneženie, ale aj nebezpečný vietor. Ten sa rozfúka aj v nižších polohách.

Ďalší zvrat počasia. V noci príde silný vietor a opäť aj sneženie
ilustračné foto

Počasie v prvej časti jari je typické tým, že sa často strieda teplejší vzduch s chladnejším a inak tomu nie je ani uplynulé dni. Jeden deň máme teploty nad +15 °C a na druhý sa teploty pohybujú do +10 °C.

Uplynulé hodiny sa Európa opäť nachádzala v teplejšom vzduchu. Ten prúdil nad náš kontinent od juhozápadu až juhu a priniesol na viaceré miesta vysoké teploty, ktoré sa napríklad v Španielsku šplhali až nad +30 °C. Aj na Slovensku bolo teplo, teploty sa dostali až k hranici +15 °C.

Včerajší večer však odštartoval zaujímavú zmenu. Do Európy postúpil prvý studený front, ktorý bol prekvapivý v tom, že priniesol najvýraznejšiu bleskovú aktivitu od začiatku roka. Nad Európou udrelo až 200 000 bleskov, pričom búrky odštartovali na severe Španielska a dostali sa až k hraniciam Česka.

nad Európou boli zaznamenané výrazné búrky, zdroj: blesky.bourky.cz
nad Európou boli zaznamenané výrazné búrky, zdroj: blesky.bourky.cz

Tento studený front sa v týchto chvíľach rozpadá nad našim územím a aktuálne prináša zrážky nad Gemer a Spiš. Zrážky neboli príliš výrazné a priniesli len zopár milimetrov. Na horách však zosilnel vietor.

V týchto chvíľach sa však k nášmu územiu od severozápadu blíži ďalší studený front, ktorý prinesie výraznejšiu zmenu. Slovensko čaká silný vietor a dokonca by mal napadnúť aj sneh.

Dajte si pozor na silný vietor

Pred polnocou začne od západu na našom území silnieť vietor. Najskôr sa rozfúka na Záhorí, v okolí Malých Karpát a v Bratislave. Nárazový vietor bude dosahovať rýchlosť do 70 km/h. 

V ranných hodinách začne vietor silnieť. Najsilnejšie poryvy vetra sa očakávajú vo Východoslovenskej nížine, kde by poryvy vetra mohli dosiahnuť rýchlosť až do 90 km/h. Pozor si treba dať predovšetkým v Košiciach a v širšom okolí.

Aj naše hory čaká silný vietor a tak radšej vyškrtnite zo svojho itineráru turistiku, prípadne lyžovačku. Pre silný, severný vietor, ktorý bude dosahovať rýchlosť v nárazoch až okolo 120 km/h nebudú opäť v Tatrách premávať viaceré lanovky.

Čaká nás ďalšia vlna sneženia

Ako to už väčšinou býva pri studených frontoch, tak naše územie čaká ďalšie ochladenie. Silný, severák bude prinášať do viacerých oblastí nepríjemný vietor a súčasne poklesne hranica sneženia aj do nižších polôh. Na novú nádielku snehu sa môžu tešiť predovšetkým obyvatelia severných a východných okresov Slovenska.

Snežiť by malo začať už v skorých ranných hodinách, avšak teploty budú počas dňa stúpať nad bod mrazu. Novej snehovej pokrývky sa tak dočkajú len obyvatelia severných okresov.

očakávaná výška novej snehovej pokrývky
očakávaná výška novej snehovej pokrývky

Zrážky sa očakávajú do zajtrajšieho popoludnia a sneh pripadne predovšetkým v horských oblastiach a to až do 10 cm. Problémy tak hrozia predovšetkým na horských priechodoch. V nižších polohách severného Slovenska by malo napadnúť len zopár centimetrov.

Reklama MediaAd