Ďalšia vesmírna paráda na konte šikovného Slováka: Bublinová hmlovina vytvorená hviezdnym vetrom

01.10.2023 o 18:00 - Veronika Salayová

Pred pár dňami sa na Záhorí podarilo nášmu šikovnému astrofotografovi zvečnil jedinečnú tzv. Bublinovú hmlovinu, ktorú vytvoril hviezdny vietor.

Slovenskému astrofotografovi Romanovi Šulcovi sa v noci z 27. na 28. septembra podaril ďalší parádny vesmírny úlovok. Z lokality Tomky na Záhorí zvečnil tzv. Bublinovú hmlovinu. 

Roman Šulc je astrofotograf pochádzajúci z Bratislavy, ktorý sa venuje tomuto náročnému koníčku už štyri roky. Za ten čas má svojom konte veľa nádherných „astro“ úlovkov a toto je jeho najnovší. 

Bublina vo vesmíre

Bublinová hmlovina má označenie NGC 7635. Je zaujímavá tým, že naozaj vyzerá ako bublina vo vesmíre. Vytvoril ju hviezdny vietor z masívnej mladej hviezdy nachádzajúcej sa v blízkosti stredu hmloviny.

„Popri hlasnému ručaniu jeleňov v ruji a krásnej mesačnej oblohe som na poli  na Tomkoch rozložil svoj teleskop, aby som vám ukázal ďalšiu vesmírnu parádu,“ povedal pre iMeteo astrofotograf Roman Šulc.

Samotná hmlovina sa nachádza v blízkosti mračna z vodíku, ktoré vidíme na zábere v krvavo-červenej farbe.

„Aby som zabránil silnému mesačnému svitu a dostal čo najviac detailov zo samotnej hmloviny a vodíkového mračna, musel som použiť úzkopasmový filter,“ priblížil slovenský astrofotograf.

Obloha s minimom svetelného smogu

Tento typ fotografie si vyžaduje špeciálnu techniku, vhodné poveternostné podmienky a nesmiernu dávku trpezlivosti a odhodlania. Dôležitú úlohu zohráva aj svetelný smog, a preto Roman Šulc chodí najčastejšie fotiť na Záhorie, kde je asi najbližšie k Bratislave obloha, ktorá nie je až tak znečistená svetelným smogom. 

Autorovým obľúbeným miestom je Borský Sv. Jur v časti Tomky, kde vznikol aj tento krásny záber Bublinovej hmloviny. A budeme sa tešiť aj na ďalšie skvelé úlovky autora. 

Reklama MediaAd