Ďalšia vlna horúčav dorazila do Európy. Horúco bude aj u nás

Veronika Sádovská

Krajinami Európy sa zmietajú neznesiteľné horúčavy. V Španielsku už teplota dosahuje 43 stupňov Celzia a to je len začiatok vlny horúčav.

Hoci v Španielsku teploty v tieni dosahujú vyše 40 °C, horúčavy na Pyrenejskom polostrove neprekvapia. Zato prekvapili vo Veľkej Británii, kde tiež dorazilo extrémne horúce počasie. 

V pondelok večer údaje ukázali, že v Northolte v západnom Londýne bolo v ten deň nameraných 32 °C, čo znamená, že bolo blízko k prekonaniu tohtoročného teplotného rekordu 32,7 °C.

Na Britských ostrovoch bolo horúco už cez víkend. Doposiaľ najvyššiu teplotu v Škótsku tento rok zaznamenali v nedeľu. V Aboyne bolo 27,3 °C. Podobne teplo bude počas tohto týždňa takmer na celom území ostrovov.

Rekord pre najvyššiu teplotu zaznamenanú v Spojenom kráľovstve je 38,7 °C ktorá bola zaznamenaná 25. júla 2019 v Cambridge. Túto hodnotu by teploty nemali prekročiť, ale určite sa k nej priblížia.

Výstrahy druhého stupňa pred horúčavami boli vydané pre väčšinu Anglicka a Walesu. Výstraha nadobudne platnosť budúcu nedeľu a potrvá počas prvej časti budúceho týždňa, no môže sa predĺžiť.

Druhá vlna pre Španielsko

Španielsko toto leto bojuje s druhou vlnou horúčav, ktorá by mala trvať minimálne do 14. júla. V nedeľu bola najvyššia teplota v okolí Sevilly, kde tam teplomery ukazovali 43 °C. Nad 40 °C dosahovala teplota aj včera a bude aj dnes.

Nasledujúce dni predpovedajú pre Španielsko, Portugalsko, ale aj Taliansko podobne horúce teploty do +45 °C. Španielsko podľa štátnej meteorologickej agentúry AEMET v júni zasiahla najskoršia vlna horúčav od roku 1981.

Horúčavy dorazia aj k nám

Aj my sa dočkáme ďalšej vlny extrémne vysokých teplôt. Najnovšie modely ukazujú prvé horúce dni v druhej polovici tohto týždňa. Pripraviť sa môžeme na teploty na hranici +30 °C až do +34 °C.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Alfréd
Zajtra
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Piatok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Sobota
Búrky
30 °C / 12 °C
Paulína
Nedeľa
Polooblačno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pondelok
Polooblačno
30 °C / 11 °C
Ján
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd