Ďalšie nešťastie v Tatrách. Pátranie po turistovi skončilo tragicky

30.07.2022 o 12:20 - Veronika Sádovská

Nešťastie vraj nechodí po horách, ale po ľuďoch. No a niekedy po ľuďoch, ktorí sa vyberú do hôr. Smutnou tragédiou skončila aj pátracia akcia včera popoludní.

Ešte v stredu, 27. júla, dostali členovia Horskej záchrannej služby hlásenie o 69-ročnom českom turistovi, ktorý sa nevrátil z túry. Oznámenie prišlo už v nočných hodinách.

Nezvestnosť nahlásil jeho kamarát. Podľa informácii od neho predpokladali, že sa vybral na túru do Vysokých Tatier do oblasti Veľkého a Malého Kostola v masíve Prostredného hrotu. 

Oblasť pátrania teda spadala do Malej a Veľkej Studenej doliny, prípadne oblasti Kostolíka. Po mužovi vyhlásili pátranie a k HZS sa pridali aj príslušníci Policajného zboru.

Na druhý deň, vo štvrtok, prešli príslušníci pátracích skupín oblasť Kostolíka v Batizovskej doline a oblasť Kostolov v Malej a Veľkej Studenej doline. 

Do hľadania nezvestného turistu zapojili neskôr aj dron. Pátranie bolo vo štvrtok neúspešné. 

V piatok sa vydali hľadať nezvestného 69-ročného Čecha znova. Muža našli, žiaľ, už bez známok života. Telo muža objavili pod jednou zo stien v Malej Studenej doline. Pátrali už aj spolu so služobným psom záchranára z HZS Západné Tatry.

Muž pravdepodobne zomrel následkom pádu v exponovanom teréne. Následne telo turistu transportovali do márnice v Starom Smokovci.

Aj tento prípad, hoci s nešťastným koncom, môže byť ponaučením, aby sme na túru nechodili sami, prípade aspoň ohlásili pravdepodobný návrat na horskú chatu či do ubytovacieho zariadenia.