Ďalšie zemetrasenie. Obrovské straty po následných otrasoch

Ďalšie zemetrasenie. Obrovské straty po následných otrasoch
Zuzana Macháčová

V sobotu došlo v provincii Herát v Afganistane k veľmi silnému a smrtiacemu zemetraseniu. V stredu sa v zdevastovaných oblastiach opäť vyskytli otrasy. Zatiaľ nie je známa bilancia strát spôsobených novým zemetrasením.

V afganskej provincii Herát zničenej sobotňajším zemetrasením je opäť rušno. Ďalšie otrasy tam zaznamenali v stredu.

Ako uviedol hovorca manažmentu prírodných katastrof Janan Sayeeq, úrady zatiaľ nemôžu poskytnúť podrobnosti o presnom počte obetí ďalšieho zemetrasenia. Potvrdilo sa však, že niektoré oblasti provincie utrpeli obrovské straty a stovky domov boli zničené.
 

Narastajúci rozsah ničenia prinútil Philippa Kropfa, vedúceho komunikácie Svetového potravinového programu (WFP), agentúry OSN, nazvať súčasnú situáciu katastrofa popri katastrofe. 

Potravinová pomoc

V Heráte sa už začalo s rozdeľovaním potravinových balíkov tým, ktorým sa podarilo prežiť. Žiaľ, mnohí obyvatelia musia čeliť strate svojich blízkych aj finančným stratám.

WFP uviedol, že hneď na začiatku dostane každá 7-členná rodina prídel potravín. Agentúra plánuje v najbližších týždňoch zvážiť aj iné formy pomoci, napríklad aj finnančnú. Na boj s hladom rozdávajú vysokokalorické sušienky a špeciálne arašidové maslo.

Pre nové seizmické otrasy vznikli ťažkosti pri záchranných prácach. V dôsledku sobotňajšej tragédie zahynulo najmenej 2 400 ľudí a ďalších 2 000 bolo zranených. Ide o jeden z najvážnejších javov zaznamenaných v tomto roku.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 5 °C
Gertrúda
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd