Ďalšie zemetrasenie v Grécku. Čo sa to tam deje?

Ďalšie zemetrasenie v Grécku. Čo sa to tam deje?
Veronika Sádovská

Ďalšie stredne silné zemetrasenie zasiahlo Grécko, konkrétne Krétu. Zem sa v tejto krajine trasie takmer nepretržite už niekoľko dní a týždňov. Čo sa to tam deje?

Zemetrasenie s magnitúdou 4,3 stupňa zasiahlo dnes grécky ostrov Kréta, informovalo European-Mediterranean Seismological Centre (EMSC).

Otrasy zaznamenali dnes ráno o 7:24 a vychádzali z hĺbky približne 14 kilometrov. Jeho epicentrum sa nachádzalo 62 kilometrov severovýchodne od mesta Heraklion, ktoré má 137 000 obyvateľov.

 

Seizmický roj v Grécku

Už niekoľko dní sa zem v Grécku trasie čoraz častejšie a prebieha tam siezmický roj. Otrasy majú silu okolo 3 a 4 magnitúdy, niekedy sa objavia aj viackrát za jeden deň.

Zem sa v tejto oblasti trasie už od konca marca a ovplyvnené nie je len Grécko, ale časté zemetrasenia hlásia aj z ostatných častí Balkánu a z Talianska, kde prebiehajú otrasy pod supervulkánom Flegrejské polia.

 

Už približne mesiac sú obyvatelia týchto krajín v pozore a očakávajú, čo prinesú ďalšie dni. Sériou zemetrasení na Balkáne sa už zaoberajú odborníci. Seizmológovia sledujú oblasť a zisťujú čo k týmto otrasom vedie a či je potrebné pripraviť sa na väčšie zemetrasenie.

Seizmický alebo aj zemetrasný roj je početná skupina zemetrasení, z ktorých žiaden otras výrazne neprevyšuje všetky ostatné. Tieto otrasy v Grécku a na Balkáne sú ako sme spomínali všetky v rozsahu od 3 do 4 magnutúdy.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 10 °C
Vilma
Zajtra
Polooblačno
23 °C / 8 °C
Ferdinand
Piatok
Dážď
23 °C / 7 °C
Petronela
Sobota
Dážď
25 °C / 6 °C
Žaneta
Nedeľa
Búrky
28 °C / 11 °C
Xénia
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 10 °C
Karolína
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd