Dáta o znečistení ovzdušia v Číne nie sú korektné. Upozorňujú dvaja vedci

Ľubomír Franko

Dáta zo staníc na monitorovanie kvality ovzdušia v Číne nie sú hlásené korektne. Upozorňujú na to dvaja vedci z Harvardovej Univerzity a Bostonskej Univerzity. Podľa nich môžu byť manuálne upravované.

Vedci z Harvardovej Univerzity a Univerzity v Bostone zistili, že údaje o znečistení ovzdušia v Číne nesedia. Na toto závažné tvrdenie spravili štúdiu, ktorá porovnávala údaje z amerických monitorovacích staníc s údajmi z tých čínskych. 

Konkrétne išlo o hodinové dáta koncentrácii znečisťujúcich častíc PM2.5, zozbieraných od januára 2015 do júna 2017 v mestách ako Peking, Šanghaj či Guangzhou.

Medzi týmito dvoma zdrojmi si vedci ihneď všimli výrazné rozdiely v niektorých hodinách. Čínske stanice totiž konzistentne vykazovali nižšie koncentrácie týchto častíc ako tie americké.

Zaujímavosťou bola aj nekonzistentnosť dát v závislosti od výšky koncentrácie daných častíc. Vedci pomocou štatistických testov zistili, že najväčšie rozdiely v koncentráciách častíc PM2.5 sú pri vyšších nameraných hodnotách. 

Takúto ukážku môžeme pozorovať aj na obrázku nižšie, kedy sa pri najvyšších koncentráciách znečisťujúcich látok „záhadne“ prepadli koncentrácie na čínskych staniciach.

Ukážka nekonzistentných dát, modrá - čínske stanice, červená - americké stanice, zdroj: PLOS One
Ukážka nekonzistentných dát, modrá - čínske stanice, červená - americké stanice, zdroj: PLOS One

Vedci v štúdii ale dôrazne upozorňujú, že toto zistenie je závažné len za predpokladu, že dáta z amerických staníc sú korektné. Nebolo by to ale prvýkrát, čo Čína uvádzala nesprávne informácie o znečistení ovzdušia na jej území.

Odhliadnuc od vyššie uvedených skutočností je ale férové uviesť, že aj napriek takýmto lokálnym rozdielom sa emisie v Číne za uplynulé roky výrazne znížili. Obyvatelia totiž často bojujú so smogom, ktorý má priame dopady na ekonomiku krajiny. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
31 °C / 15 °C
Kamila
Zajtra
Jasno
33 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd