Dážď dvíha vodné toky. Rieky dosahujú 1. až 3. SPA

02.03.2020 o 11:00 - Veronika Salayová

Na väčšine územia od skorých ranných hodín pršalo alebo mrholilo, aktuálne prší hlavne na východe Slovenska. Výdatné zrážky nebezpečne dvíhajú hladiny vodných tokov.

Nad Slovensko sa v nedeľu večer presunul v brázde nízkeho tlaku vzduchu zvlnený studený front, ktorý priniesol na naše územie výdatné zrážky.

Intenzívne zrážky začali v priebehu noci a rána dvíhať hladiny vodných tokov. Najmä na západnom Slovensku niektoré toky aktuálne dosahujú stupne povodňovej aktivity.

Vodný tok v Biskupiciach - časť Bánovce nad Bebravou aktuálne dosiahol 3. SPA s 393 cm a voda stále stúpa. V Bánovciach nad Bebravou vodný tok Radiša dosahuje 2. SPA. Stav 1. SPA dosahujú vodné toky na staniciach v Handlovej, Prievidzi, Vieske nad Žitavou a Tužinej.

Zdroj: SHMÚ
Zdroj: SHMÚ

Hladiny riek a potokov sa dvíhajú na mnohých miestach, hlavne v okolí Hornej Nitry, v Nitrianskom či Zlatomoravskom okrese. 

Na strednom Slovensku stúpajú hladiny tokov v okresoch Brezna, Zvolena, Žiaru nad Hronom, Krupiny, Veľkého Krtíša, Lučenca a Rimavskej Soboty. V Hronských Kľačanoch vyhlásili 1. SPA.

Na východe Slovenska je situácia pokojnejšia. Zvýšenie vodnej hladiny hlásia na Bodve, Hnilci, Cirochy a Hornáde.