Dážď na Slovensko ešte niekoľko dní nepríde a sucho sa bude naďalej prehlbovať. Objavujú sa však aj pozitívne náznaky, že by sa počasie mohlo konečne zmeniť a priniesť zrážky. Otázne zatiaľ zostáva, či budú dostatočne výdatné.
Poľnohospodári hlásia alarmujúcu situáciu. Problémy sa začali už na začiatku roka, keď bolo sneženia aj zrážok veľmi málo. Situácia sa výrazne zhoršila počas jari, keď je vlahy najviac potrebné – tá však neprišla.
Od začiatku roka chýba v niektorých regiónoch Slovenska viac ako 150 litrov zrážok na meter štvorcový, čo sa aktuálne prejavuje kritickou fázou sucha.
Sucho zasiahlo prakticky celé územie Slovenska. Na niektorých miestach je situácia extrémna, inde – najmä na juhu – sa sucho ešte len začína prejavovať.
Aktuálne mapy sucha ukazujú rozsiahle oblasti s výrazným deficitom vlahy. Čím je farba na mape červenšia, tým je sucho intenzívnejšie – a z mapy je zrejmé, že zasahuje celé územie krajiny.
Vlahy je tak akútne nedostatok, no predpoveď počasia zatiaľ neprináša priaznivé správy.
Ak očakávate zrážky, tento týždeň sa ich s veľkou pravdepodobnosťou nedočkáme. Počasie na Slovensku aj vo väčšine Európy bude ovplyvňovať rozsiahla oblasť vysokého tlaku vzduchu.
Najmä prvá polovica týždňa bude v znamení chladnejšieho severného prúdenia, ktoré sa ešte zintenzívni v utorok, keď cez naše územie prejde studený front. Za ním sa prílev chladného vzduchu od severu ešte zosilní.
To môže priniesť aj návrat mrazov, ktoré sa môžu vyskytnúť dokonca aj v nížinách.
Stred týždňa prinesie nebezpečné mrazy, no s blížiacim sa víkendom by sa malo počasie začať výraznejšie meniť.
Podľa aktuálnych prognóz by sa severné prúdenie malo postupne zmeniť na teplejšie juhozápadné až západné, čo by malo priniesť oteplenie.
Budúci týždeň navyše numerické modely naznačujú postup studených frontov, ktoré by konečne mohli priniesť zrážky. Prvé by sa mohli objaviť v utorok až stredu budúceho týždňa.
Treba však zdôrazniť, že tento vývoj je ešte pomerne vzdialený. Aktuálne môžeme povedať, že najbližších deväť dní zrážky s veľkou pravdepodobnosťou neprídu a sucho sa bude ďalej prehlbovať, čo potvrdzujú aj aktuálne predpovede sucha.
Počas víkendu by sa malo opäť otepliť a vrátiť sa letný charakter počasia. Od budúceho týždňa by sa mohlo začať premenlivejšie obdobie s búrkami a prehánkami.
Krátkodobé zrážky v podobe búrok však nie sú ideálnym riešením. Voda z nich totiž často rýchlo odtečie po vysušenej pôde a nevsaje sa dostatočne do pôdy. Poľnohospodári preto potrebujú skôr trvalejší a rovnomernejší dážď.
Na dážď si treba počkať ešte aspoň 9 dní a prísť by mohol najskôr budúci týždeň. Pozrite si, ako vyzerá počasie na 30 dní.