Dážď v noci ustane a rieky budú kulminovať. Pršať začne zasa zajtra

Peter Minárik

Počasie na našom území ovplyvňuje už tretí deň tlaková níž, ktorá sa nachádza nad Poľskom a po jej okraji k nám postupuje rozsiahle zrážkové pole. V priebehu noci však budú zrážky ustávať a postupne začnú aj klesať vodné toky.

Od nedele večera sužuje naše územie rozsiahle zrážkové pole, ktoré súvisí s tlakovou nížou ktorá sa presúva zo severného Talianska, cez Balkán, Maďarsko a naše územie nad Poľsko. Práve po okraji tejto tlakovej níže sa obtáča rozsiahle zrážkové pole, ktoré trápi naše územie.

Výdatné zrážky dvíhajú vodné toky, ktoré na viacerých profiloch dosahujú 3. povodňový stupeň a to aj na veľkých riekach ako Hornád, či Morava.

Počas včerajšieho dňa spadlo najviac zrážok v oblasti Gemeru, kde napršalo aj viac ako 100 mm a práve vďaka tomu sa to rozvodnili vodné toky. Dnes už v tejto postihnutej oblasti boli zrážky slabšie a spadlo prevažne od 20 do 40 mm.

Najviac zrážok v priebehu dnešného dňa spadlo na západnom Slovensku a predovšetkým v oblasti Malých Karpát. Rekord je zo stanice Smolenice, kde za uplynulých 24 hodín spadlo najviac zrážok a to až 101 mm. Na stanici Modra spadlo 97 mm.

Výdatné úhrny sú zaznamenávané aj na ďalších staniciach západného Slovenska. V oblasti Žiaru nad Hronom spadlo priemerne okolo 60 mm. Veľa zrážok spadlo aj v našom hlavnom meste. Koliba eviduje 50 mm.

zaznamenané úhrny za 24 hodín, zdroj: SHMÚ
zaznamenané úhrny za 24 hodín, zdroj: SHMÚ

V týchto chvíľach na našom území aj naďalej pomerne plošne prší. Pozitívnou správou je však to, že zrážky budú postupne ustávať.

Zrážková činnosť začne na našom území slabnúť predovšetkým po polnoci a do štvrtkového rána zrážky ustanú a budú sa vyskytovať už len v podobe mrholenia, či prehánok.

Vo štvrtok by už nemalo pršať a vodné toky by sa mali začať upokojovať a kulminovať. Vzostupy sa očakávajú už len na dolných tokoch riek.

Bez zrážok však budeme len pár hodín. Numerické modely už teraz avizujú, že vo štvrtok popoludní a večer začnú od juhu nad naše územie postupovať ďalšie zrážky. Prinesie ich ďalšia tlaková níž, ktorá sa bude presúvať nad naše územie.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 5 °C
Gertrúda
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd