December klope na dvere. Aké sú najnovšie prognózy zimy 2022/2023?

29.11.2022 o 19:00 - Veronika Salayová

Už o pár dní tu máme meteorologickú zimu, ktorá začína prvým decembrovým dňom. Poznáme najnovšie prognózy tohtoročnej zimy. Sú takéto...

December klope na dvere. Aké sú najnovšie prognózy zimy 2022/2023?
Prognóza na zimu 2022/2023. Zdroj: ECMWF/Severe Weather Europe

Už vo štvrtok sa zobudíme do prvého dňa posledného mesiaca v roku. V tento deň začína na severnej pologuli meteorologická zima. Aj keď počasie v Európe, a teda aj na Slovensku, nie je typicky zimné, čoskoro sa zimy dočkáme. 

Počas nasledujúcich troch mesiacov bude u nás panovať zimné ročné obdobie, ktoré je typické nízkymi teplotami, mrazom a snehom. Aká zima nás tento rok čaká? Prinášame vám najaktuálnejšie predikcie zimy 2022/2023 v Európe. 

Snehu bude menej

Začneme predikciou ECMWF, ktorý je najčastejšie používaným a veľmi spoľahlivým systémom sezónnych predpovedí. Podľa tejto prognózy bude na väčšine územia Európy podpriemerné sneženie, rovnako aj na Slovensku.

To však neznamená, že nebude snežiť vôbec, ale naznačuje to v priemere menej snehu, ako je dlhodobý normál. Vpády chladných vzduchových hmôt prinesú na naše územie sneženie, avšak bude ich menej ako po minulé roky, naznačuje prognóza. 

Decembrová predpoveď výšky snehu podľa ECMWF ukazuje rozsiahle negatívne anomálie. V januárovej predpovedi taktiež nie je výrazné zlepšenie. Podľa predpovedí bude mať väčšina Európy do polovice zimy menšiu výšku snehu. 

Väčší deficit možno pozorovať hlavne v severnej Európe a Alpách. Februárová predpoveď výšky snehu ukazuje, že potenciál snehových zrážok bude na väčšine územia Európy vrátane Slovenska opäť podnormálny.

Prognóza UKMO je veľmi podobná

Aj predikcia UKMO naznačuje, že snehových zrážok bude túto zimu o niečo menej. Kým v decembri bude podľa tejto britskej prognózy snehu podpriemerne, v januári by predsa len mohlo byť o niečo viac snehu v priemere, a to najmä na území západného Slovenska. Február je však podľa UKMO opäť zrážkovo podnormálny. 

V našej fotogalérii nájdete jednotlivé prognózy od UKMO aj ECMWF na mesiace december, január a február, kde si môžete podrobne pozrieť mapy najnovších predikcií. Tieto predpovede boli aktualizované 13. novembra a vydávajú sa každý mesiac v rovnakom termíne. Ďalšie predikcie budú zverejnené najskôr 13. decembra.