Desivé zábery z USA: Tornádo zdevastovalo hlavné mesto

01.04.2023 o 07:11 - Dominik Cenkner

Hlavným mestom amerického štátu Arkansas, Little Rock, na juhu USA sa v piatok prehnalo ničivé tornádo. Agentúra Reuters ešte vo večerných hodinách s odvolaním sa na miestne zdravotné centrum UAMS informovala o „stovkách zranených“.

Desivé zábery z USA: Tornádo zdevastovalo hlavné mesto
Tornádo v štáte Iowa, zdroj: twitter.com/@YWNReporter

Sociálnymi sieťami teraz kolujú videá a fotografie, ktoré ukazujú skazu, ktoré živel spôsobil. Nešlo pritom o jediné tornádo, ktoré sa v USA v priebehu nášho piatkového večera vyskytlo.

Podľa aktualizovaných informácií si tornádo v štáte Arkansas vyžiadalo najmenej 3 obete. Minimálne jednu obeť hlási aj štát Illinois.

Národná meteorologická služba (NWS) pre Little Rock na svojom Twitterovom účte za posledných niekoľko hodín o pohybe tornáda informovala takmer nepretržite. Niektoré z jej varovaní so sebou niesli upozornenia o ohrození života.

Tornádo zosadlo aj na ďalších miestach

Tornádo, ktoré sa v piatok popoludní tamojšieho času vyskytlo neďaleko mesta Ottumwa v štáte Iowa, spôsobilo škody na budovách. Nie sú známi žiadni zranení, informovali predstavitelia miestneho krízového manažmentu.

„Zatiaľ mám správy o poškodení troch stavieb,“ povedal riaditeľ krízového manažmentu okresu Wapello Tim Richmond.

Miestny úrad šerifa podľa Richmonda dokončuje prvotnú obhliadku oblasti a zatiaľ nemá hlásené žiadne zranenia. „Tímy EMA na odhad škôd budú nasadené pravdepodobne ráno,“ povedal.

Obrovské škody

Celkový rozsah škôd zatiaľ americké médiá neodhadujú, zo záberov z miesta na sociálnych sieťach je však zrejmé, že búrka úplne zničila niektoré domy, vyvracala stromy a prevracala aj nákladné autá.

Počet zranených sa podľa médií pohybuje okolo 600, hoci presné čísla nie sú známe. Bez prúdu bolo v piatok 31. marca podľa monitorovacieho servera PowerOutage okolo 23:30 SEČ asi 70 000 odberných miest v štáte Arkansas.

V priebehu dňa prinesieme ďalšie informácie.

Reklama MediaAd