Dnes bude ešte teplejšie a búrok z tepla viac. V pondelok sa búrky presunú na západ

21.05.2023 o 02:44 - Peter Minárik

Slovensko má za sebou prvý, teplý víkendový deň a pred nami je ďalší, ešte teplejší deň. Popoludnie však opäť prinesie búrky, ktoré môžu prekvapiť. Počasie bude príjemné ešte aj zajtra.

Dnes bude ešte teplejšie a búrok z tepla viac. V pondelok sa búrky presunú na západ
ilustračné foto: iMeteo.sk

Príliv teplého vzduchu ktorý sa nad naše územie dostáva od juhovýchodu po okraji tlakovej výše vyháňa teploty poriadne vysoko. Počas včerajšieho dňa sa maximálne teploty dostali až nad +27 °C.

Dnes by malo byť ešte teplejšie ako včera a v najteplejších oblastiach nášho územia by sa teploty mali dostať aj nad +28 °C. Pôjde teda o najteplejší deň od začiatku tohto roka.

Okrem príjemného teplého dňa sa však pripravte aj na ďalšie búrky.

Búrky z tepla dnes aj zajtra

Vzduch, ktorý nad naše územie prúdi je nielen teplý, ale aj vlhký. V takomto vzduchu dochádza k ľahkej tvorbe kopovitej oblačnosti a k následnému vzniku búrok. Počas včerajšieho dňa sa na našom území vyskytlo niekoľko búrok, ktoré spolu priniesli 182 bleskov.

Dnes bude búrok viac ako včera a ich najpravdepodobnejší výskyt je v horských oblastiach stredného Slovenska. Pri búrkach počítajte s rizikom prívalových zrážok.

Počas zajtrajšieho dňa by búrok malo byť na našom území o čosi viac ako počas víkendu a zmení sa aj ich lokácia. Zajtra by sa mali vyskytovať skôr západnejšie, nad západným a stredným Slovenskom s najpravdepodobnejším výskytom v horských oblastiach na pomedzí západného a stredného Slovenska.

V utorok príde vlna búrok

Dnešné a zajtrajšie búrky budú búrkami z tepla. Oveľa nebezpečnejšie búrky by na naše územie mali doraziť v utorok, kedy od západu postúpi studený front.

Pred ním ešte budú na našom území vznikať predfrontálne búrky, no v popoludní a večer prídu frontálne búrky, ktoré budú aj intenzívnejšie.

Studený front sa následne nad našim území zvlní a búrky tak hrozia nielen v utorok, ale treba s nimi počítať až do štvrtka, pričom budú intenzívnejšie.

Reklama MediaAd