Dnes bude počasie o čosi horšie. V jednej časti Slovenska hrozia aj búrky

17.09.2023 o 01:00 - Peter Minárik

Počasie sa v uplynulých dňoch opäť ustálilo a na našom území panuje nadpriemerne teplé počasie. V priebehu dnešného dňa nás však čaká opäť zhoršenie počasia, no našťastie len v jednej časti nášho územia, kde hrozia aj búrky.

Dnes bude počasie o čosi horšie. V jednej časti Slovenska hrozia aj búrky
ilustračné foto Júlia Ugorčáková

Na našom území zažívame ďalšie pokojné a stabilné počasie.

Môže za to ďalšia tlaková výš, ktorá má svoj stred nad Ruskom a jej výbežok zasahuje až nad naše územie. Zároveň k nám po jej okraji prúdi od juhu veľmi teplý vzduch.

Tento teplý vzduch vyháňa teploty na veľmi vysoké hodnoty, ktoré na polovicu septembra nie sú bežné. Aktuálne teploty, ktoré zažívame sú zhruba o 6 °C vyššie ako je dlhodobý normál.

Teplo bude aj v priebehu dnešného dňa. V najteplejších regiónoch na juhu sa teploty dostanú až k úrovni +30 °C.

Po väčšinu dnešného dňa bude na našom území prevládať prevažne jasné až polooblačné počasie. V jednej časti nášho územia však dnes treba počítať aj so zrážkami a búrkami.

Popoludní hrozia búrky

Slovensko dnes čaká prevažne pokojné počasie, no na východe Maďarska a na západe Rumunska sa v priebehu dnešného dňa začne vytvárať kopovitá oblačnosť, z ktorej sa postupne sformujú prehánky a početné búrky.

Toto pole búrok čiastočne zasiahne aj naše územie. V priebehu dnešného dňa treba počítať s tým, že na východnom Slovensku, predovšetkým v Košickom kraji sa popoludní očakávajú zrážky a búrky.

Dnešné búrky by však nemali byť výrazné. Pôjde o izolované búrkové bunky, ktoré môžu priniesť krúpky. Nebezpečný bude aj dážď a to v prípade, ak sa búrková bunka zastaví. V prípade statických búrok tak hrozia aj prívalové zrážky.

V ďalších dňoch nás už čaká premenlivejšie počasie. Treba sa pripraviť na to, že cez naše územie budú častejšie postupovať jednotlivé frontálne vlny. Tá najbližšia dorazí v utorok. Vývoj na ďalšie dni si pozrite TU >>>

Reklama MediaAd