Dnes ešte búrky, zajtra ochladenie

Ľubomír Franko

Počasie dnes opäť nebude zrovna pekné. Zatiaľ čo uplynulé dva dni boli v podstate rovnaké, tj. búrky v oblasti hôr a na juhozápade slnečno, dnes nás čaká zmena. Kvázi stacionárny zvlnený studený front, ktorý sa udržiaval na poľsko-slovenskom pohraničí sa začne presúvať na juhovýchod. Zapríčiní to plytká brázda nízkeho tlaku vzduchu, ktorá sa od Pobaltia rozšíri nad Ukrajinu. 

Naše územie tak ostane za zvlneným frontom v nestabilnom, teplom a vlhkom vzduchu. Už od rána prebieha tvorba oblačnosti, pričom spočiatku pôjde zväčša o prehánky a búrky sa budú vyskytovať len ojedinele. S príchodom poludnia však bude pribúdať konvektívna oblačnosť a v neskorších popoludňajších hodinách budú búrky pribúdať.

Počas noci na zajtra začne do našej oblasti postupovať studený front. Predfrontálne búrky by sa mali začať tvoriť dnes krátko popoludní a postupovať budú na juh až juhozápad. Búrky budú vznikať najmä na horách, keďže sa naše územie bude nachádzať v oblasti len so slabým strihom vetra. Prvé výraznejšie aktívne bunky sa očakávajú spočiatku na strednom Slovensku, v hornatých oblastiach. Hodnoty MLCAPE v najnižšej vrstve atmosféry by sa mali na západnom a strednom Slovensku pohybovať na úrovniach 250 až 500 J/kg, no vďaka dostatočnej vlhkosti v atmosfére (mixing ratio 0-1 km = 7-9 g/kg) to bude pre hornaté oblasti dostačujúce. Po začiatku konvekcie sa budú vďaka výškovej instabilite (MUCAPE 500m-750 hPa = 750-1000 J/kg) búrky rozvíjať už bez problémov. Na východe sa taktiež očakáva malá instabilita, no búrky tam budú vznikať len ťažko kvôli zníženej vlhkosti v nižších hladinách a tým pádom aj nižšej instabilite CAPE.

Búrky, ktoré vzniknú nad stredným Slovenskom by mali postupovať smerom do Podunajskej nížiny. Napriek stále veľmi slabému strihu vetra však nebudú intenzívne a budú "roztrhané", nebudú sa formovať do búrkových komplexov. S príchodom večera  by sa búrkam malo začať dariť aj v rovinatejších oblastiach, na juhozápade Slovenska. Nárast strihu vetra a vzostup vzduchu spôsobený frontálnym rozhraním by mali zapríčiniť konvekciu a večer sa aj na juhozápade môže vytvoriť niekoľko slabších búrok. Jednotlivé bunky nebudú podporované dynamikou a neprinesú tak nebezpečnejšie prejavy počasia. Pôjde len o mierne zosilnenie vetra, slabé krupobitie a prívalové zrážky v menšej intenzite. Búrky by mali vydržať približne do polnoci, potom začnú postupne prechádzať do dažďa. Počas druhej polovice noci postúpi cez naše územie ďalej na juhovýchod studený front za ktorým sa aj ochladí. Viac o ochladení sa dočítate TU:

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Zajtra
Prehánky, búrky
29 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
27 °C / 14 °C
Ladislav
Piatok
Búrky
29 °C / 12 °C
Beáta
Sobota
Jasno
32 °C / 15 °C
Peter
Nedeľa
Skoro jasno, búrky
33 °C / 15 °C
Melánia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd