Dnes je Svetový deň meteorológie. Oslavujeme 150. výročie

23.03.2023 o 11:30 - Veronika Salayová

Dnes si pripomíname Svetový deň meteorológie. Tohtoročnou témou jubilejného 150. výročia je naša budúcnosť na Zemi. 

Dnes je Svetový deň meteorológie. Oslavujeme 150. výročie
Ilustračné. Foto: Canva

Svetový meteorologický deň sa každoročne oslavuje 23. marca na oslavu založenia Svetovej meteorologickej organizácie (WMO). História tohto sviatku siaha až do roku 1950, kedy bola práve v tento deň založená Svetová meteorologická organizácia (WMO).

Medzinárodná meteorologická organizácia, čo je predchodca Svetovej meteorologickej organizácie, bola založená ešte skorej, a to už v roku 1873. Zámerom organizácie bolo a je riešiť všetky národné a medzinárodné problémy súvisiace s klimatickými zmenami a počasím. 

Jedným z hlavných dôvodov každoročnej oslavy Svetového dňa meteorológie je zvýšiť povedomie ľudí o problémoch súvisiacich s počasím a klímou a navrhnúť preventívne opatrenia na riešenie tohto problému.

Jubilejné 150. výročie

Tento deň si pripomíname jubilejné 150. výročie vzniku Svetovej meteorologickej organizácie. Členom Svetovej meteorologickej organizácie je aj Slovensko, a to prostredníctvom Slovenského hydrometeorologického ústavu.

WMO každý rok pri tejto príležitosti určuje tému. Tento rok je hlavnou témou Budúcnosť počasia, klímy a vody medzi generáciami.

„V dôsledku skleníkových plynov, ktoré zachytávajú teplo, je dnes priemerná globálna teplota o viac ako 1° C vyššia v porovnaní so stavom pred 150 rokmi. Naše počasie je extrémnejšie, oceán je teplejší a kyslejší, hladiny morí stúpli a ľadovce a ľad sa topia. Tempo zmien sa zrýchľuje. Potrebujeme okamžite konať, aby sme znížili emisie a zabezpečili, že budúce generácie budú môcť prežiť a prosperovať na našej planéte,“ uvádza v tohtoročnej správe WMO. 

Upozornenie na budúcnosť na našej planéte je hlavným motívom, ktorý má v tento deň pripomenúť a zároveň zdvihnúť varovný prst nad tým, akým smerom sa ľudstvo uberá.

To, čo prenecháme nasledujúcim generáciám, by mám nemalo byť ľahostajné, a ešte nie je neskoro začať konať...

Reklama MediaAd