Tento rok je priestupný, čo znamená že v kalendári nás svieti jeden deň navyše, a to 29. február. Dnes nastáva tento výnimočný deň. Viete o tom, že tento deň posúva každý rok aj ročné obdobia?
Ako vieme február je zaujímavý tým, že jeho dĺžka sa mení každé 4 roky. K obvyklým dvadsiatim ôsmim dňom sa raz za štyri roky – v tzv. priestupnom roku – pridáva dvadsiaty deviaty.
Obeh Zeme okolo Slnka totiž netrvá presne 365 dní, ale až 365 a štvrť dňa. Po štyroch rokoch je to až jeden celý deň, ktorý treba „niekam vložiť“, aby sa disproporcia vyrovnala.
A prečo voľba padla práve na február? V minulosti išlo o posledný mesiac roka, ktorého začiatok sa pôvodne oslavoval 1. marca. Napokon tomu zodpovedali aj názvy mesiacov, ktoré sa zachovali dodnes – september bol v skutočnosti siedmy, október ôsmy, november deviaty a december desiaty v roku.
Tento deň nastáva práve dnes, keďže v kalendári nám svieti dátum 29. február. Vedeli však o tom, že vloženie 29. februára ako priestupného dňa ovplyvňuje aj začiatky jednotlivých ročných období?
Samozrejme, že vloženie jedného dňa počas 4 rokov posúva začiatok jednotlivých ročných období z astronomického hľadiska. Konkrétne, posúva ich o približne 18 hodín dozadu.
Napríklad kým vlani nastala jarná rovnodennosť 20. marca o 22.24 h, tento rok to bude už o 4.06 h. Pred rokom bol prvý letný deň 21. júna, prvý jesenný deň 23. septembra a zimný 22. decembra.
Toho roku to budú: prvý letný deň bude 20. júna, prvý jesenný deň 22. septembra a a prvý zimný deň nastane 21. decembra. Priestupný február je tak zaujímavý z rôznych hľadísk.