Dnes nastáva tzv. perigeum: Mesiac bude na oblohe väčší ako zvyčajne

21.11.2023 o 13:30 - Veronika Salayová

Dnes nastáva tzv. perigeum, čo znamená, že Mesiac je na svojej elipsovitej dráhe najbližšie k Zemi. Na oblohe sa preto bude javiť o niečo väčší ako zvyčajne. 

Dnes nastáva tzv. perigeum: Mesiac bude na oblohe väčší ako zvyčajne
Ilustračné. Foto: unsplash

Ako vieme, Mesiac sa okolo Zeme pohybuje po elipsovitej dráhe, čo znamená, že niekedy je k nám bližšie a inokedy ďalej. Zaujímavosťou je, že dnes je k nám Mesiac najbližšie.

Tento bod na dráhe sa odborne nazýva perigeum a jeho opakom je apogeum. V dôsledku toho sa vzdialenosť medzi Mesiacom a Zemou počas roka mení. Priemerná vzdialenosť je asi 382 900 kilometrov od stredu Mesiaca do stredu Zeme, no dnes je to teda menej.

Mesiac dosiahne svoj najtesnejšiu vzdialenosť utorok o 22.00 hod., kedy bude od našej planéty vzdialený „len“ 369 818 km

Supermesiac vs mikromesiac

Ak je Mesiac v čase perigea v splne, hovoríme o supermesiaci a, naopak, ak je v apogeu, hovoríme o mikromesiaci. Toto má aj vplyv na pozorovanú veľkosť Mesiaca zo Zeme − počas perigea sa Mesiac zdá na oblohe väčší a počas apogea logicky o niečo menší.

Zdroj: Timeanddate.com
Zdroj: Timeanddate.com

Nejde však o výrazne veľký rozdiel, ale ak je Mesiac práve vo fáze splnu, tento rozdiel je viditeľnejší a markantnejší. Vtedy je mesiac o 30 % žiarivejší a o 14 % zdanlivo väčší na oblohe ako inokedy. 

Reklama MediaAd