Dnes prejde cez naše územie studený front. Na Nový rok inverzia

Ľubomír Franko
Po zasnežených a upršaných Vianociach nás opäť čakajú inverzné dni

Vianoce už pomaly končia a s nimi aj škaredé počasie. Niekoho síce potešili snehové vločky na Štedrý deň, no včera a dnes sa s výnimkou východu vyskytovali prevažne kvapalné alebo zmiešané zrážky. Naše územie sa dostalo postupne do teplého sektoru frontálneho systému so stredom nad Nórskym morom a teploty na západe sa dostali až na +13°C. Už čoskoro však zrážky ustanú a opäť sa vytvorí inverzia.

Dnes nás ovplyvní studený front

Počas dnešného dňa sa očakáva cez naše územie od severozápadu prechod studeného frontu. V súvislosti s prechodom frontu sa očakávajú aj zrážky, ktoré budú najmä tuhého skupenstva. Snežiť však bude najviac na severe a náveterných stranách hôr. Hranica sneženia bude ležať na úrovni približne 400 m .n.m. Najviac snehu napadne na horách a vo vyšších polohách severného Slovenska, kde môže napadnúť 5 až 20 centimetrov nového snehu. Na zvyšku územia sa očakáva menej zrážok, na východe snehových, na juhozápade výlučne v kvapalnom skupenstve.

Koniec roka pod vplyvom vysokého tlaku

Už v sobotu, 30. januára sa začne do nadvlády dostávať oblasť vyššieho tlaku vzduchu. Mohutná tlaková výš sa k nám začne nasúvať od západu. Pred ňou sa k nám dostane ešte chladnejší vzduch od severu, no postupne sa do výšok dostane teplý vzduch od juhozápadu až západu. Nad našim územím sa tak opäť vytvorí inverzná vrstva, ktorá spôsobí tvorbu hmiel a nízkej oblačnosti. Zrážky sa budú vyskytovať len ojedinele a to najmä v podobe mrholenia z nízkej oblačnosti.

ANIMÁCIA: Prízemné tlakové pole a zrážky/charakter zrážok

Silvester bude na mnohých miestach hmlistý a oblačný. Najviac oblačnosti bude v nižších polohách juhozápadného a východného Slovenska. Na horách a ojedinele aj v nižších polohách bude jasno až polojasno s kladnými teplotami. Inverzia však môže aj uškodiť. Dym a znečistený vzduch z pyrotechniky sa budú udržiavať pri zemi a nebudú stúpať do výšok. Počas osláv Nového roku by si tak najmä ľudia s dýchacími problémami mali dávať pozor. Znížená bude aj viditeľnosť.

Pokiaľ ešte nemáte plány na Silvestra, náš tip je stráviť novoročnú noc na horách. S určitosťou môžeme povedať, že zrážky s výnimkou slabého mrholenia sa na rozhraní rokov nebudú vyskytovať.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
31 °C / 16 °C
Oľga
Zajtra
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Štvrtok
Prehánky
25 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Prehánky
27 °C / 10 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
32 °C / 11 °C
Božena
Nedeľa
Jasno
34 °C / 8 °C
Krištof
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd